Helmuth Theodor Bossert Kimdir? Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Helmuth Theodor Bossert Kimdir? Kısaca Hayatı
Helmuth Theodor Bossert Kimdir? Kısaca Hayatı

Türkiye'de bilimsel arkeoloji eğitiminin öncüsü olan dilbilimci ve arkeolog  Helmuth Theodor Bossert kimdir? İşte Helmuth Theodor Bossert'ın kısaca hayatı...

Helmuth Theodor Bossert Kimdir? Kısaca Hayatı

Helmuth Theodor Bossert, 11 Eylül 1889 tarihinde Landau, Almanya İmparatorluğu'nda dünyaya gelmiştir. 1908 yılında liseyi bitiren Helmuth Theodor Bossert, Heidelberg, Strasburg, Freiburg ve Münih üniversitelerinde Hümanistik Bilimler dalında öğrenim görmüştür. 1913 yılında Freiburg'da bulunan Albert-Ludwig Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan Helmuth Theodor Bossert, daha sonra yaklaşık 2 yıl Freiburg Müzesi'nde çalışmıştır.I. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda yedek subay olarak görev yapan Helmuth Theodor Bossert, savaştan sonra Berlin'de bir yayınevinde sanat tarihi alanında editör olarak çalışmaya başlamıştır. Kendi çabasıyla Mısır hiyerogliflerini öğrenmiş, Girit ve Hitit hiyeroglifleri üzerine çalışmalar yapmıştır. 1919-1934 yılları arasında Eski Girit Uygarlığı'ndan Avrupa Halk Sanatına kadar birçok konuda 15 kitap yazmıştır. Helmuth Theodor Bossert, savaş karşıtı duruşundan dolayı Nazilerle ters düşmüş ve 1933 yılında Türkiye'ye gelerek Alman arkeolog Kurt Bittel'in başkanlığında yürütülen Boğazköy kazılarına katılmıştır.

Helmuth Theodor Bossert, Türkiye'ye geldikten sonra dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip'in önerisi üzerine İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde ders vermeye başlamıştır. Eğitim Fakültesi'nde 1940-1941 öğretim yılında kurulan Eski Önasya Dilleri Kürsüsü başkanlığına getirilen Bossert, bu görevi 1959 yılına kadar sürdürmüştür.

1945 yılında İstanbul Üniversitesi adına, eski Hitit kervan yolunu araştırmak amacıyla çıktığı gezide Osmaniye'nin Kadirli ilçesi yakınlarındaki Karatepe'de bir aslanlı abide olduğunu öğrenmiştir. 1946 yılı Şubat ayında yaptığı ikinci seyahatte, Kadirli'nin 22 km. güneydoğusuna düşen dağlık bölgede, bugün "Karatepe-Aslantaş" olarak bilinen Geç Hitit kalesinin varlığını ortaya çıkarmıştır. 1947 yılında Türk vatandaşlığına geçen ve Hürmüz Hanım ile evlenen Helmuth Theodor Bossert, kazıya başlamak üzere tekrar Kartepe'ye gitmiştir. Kazı sırasında asistanları Halet Çambel(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) ve Bahadır Alkım ile birlikte Fenike yazısı ve Hitit hiyeroglifiyle yazılmış yazıtlar bulmuştur. Hitit hiyerogliflerinin çözümü için büyük bir adım olan bu keşif, üç dilli Rosetta Taşının bulunuşu kadar önemli bir olay sayılarak büyük yankı bulmuştur. Arkeolog Helmuth Theodor Bossert, 1952'ye kadar Karatepe'deki kazılara başkanlık etmiş ve 1952 yılında kazı başkanlığını Halet Çambel'e devretmiştir. Bossert'in ilk evliliğinden olan kızı Eva Maria Bossert, eğitimini tamamlayarak 1952-1956 arasında kazı ekibine katılmıştır.

1951-1953 yıllarında Heidelberg'de Carl Winter Üniversitesi'nde "Jahrbuch für Kleinasiatische Forschung" (Anadolu Araştırmaları Yıllığı)" adlı bilimsel dergiyi yayımlamaya başlamıştır. Derginin üçüncü cildi 1955'te "Anadolu Araştırmaları" adını da alarak Eski Önasya Dilleri Kürsüsü tarafından çıkarılmış; üç numaralı cildin ikinci fasikülü 1959'da çıkmıştır.

İstanbul Üniversitesi'ndeki görevinden 1959 yılında emekliye ayrılan Helmuth Theodor Bossert, 5 Şubat 1961 yılında İstanbul'da geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: helmuth theodor bossert kimdir, helmuth theodor bossert kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap