Hidrojen Bombası Nedir?


Teknonce > Bilim > Hidrojen Bombası Nedir?
Hidrojen Bombası Nedir?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen hidrojen bombası nedir? Hidrojen bombasının etkileri nelerdir?

Kuzey Kore'nin denemelerinden sonra bir kere daha gündeme gelen hidrojen bombasının ve etkilerinin ne olduğu tartışılmaya devam ediyor. Vermemiz gereken öncelikli bilgilerden biri, Kuzey Kore'nin bu denemesinin 6.3 büyüklüğünde bir depreme yol açtığı. Bu deprem ise bombanın öncelikli etkileri arasında yer almıyor. Bombanın esas etkileri ise bundan çok daha fazlası. Hidrojen Bombası Nasıl İşler?

Hidrojen bombasının devasa patlama gücü, hidrojen atomlarının birleşerek helyum atom yapısına dönüşmesi sonucu oluşan termonükleer tepkimeden doğar. Yani hidrojen bombası patlaması bir çekirdek kaynaşması ya da birleşmesi olarak bilinmelidir (füzyon). Atom bombasının mantığı ise bundan daha farklı. Atom bombasının patlaması bir çekirdek bölünmesidir (fisyon).

İlk olarak 1952 yılında ABD tarafından yapılan hidrojen bombası, 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’na atılarak denenmiştir. Yapılan bu denemede açığa çıkan enerjinin, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarından 1000 kat daha güçlü bir etki oluşturduğu anlatılmaktadır. 

Sovyetler Birliği ise 30 Ekim 1961 tarihinde, Novaya Zemlya'da Tsar Bomba adlı 57 megatonluk bir hidrojen bombası denemesinde bulunmuştur. Bu bomba ise Hiroşima'ya atılan atom bombasından 3.800 kat daha büyük bir etki göstermiştir. Patlamadan sonra meydana çıkan alev topu 965 km (599.624 mil) öteden bile gözlenebilmiştir.

Hidrojen bombasıyla ilgili dilden dile dolaşan en önemli etki, patlamadan sonra civardaki oksijenin yok oluşudur. Söylenenlere göre hidrojen bombası patladıktan sonra havadaki bütün oksijen çekilir. Patlama sonrasında hayatta kalan olursa bu da ayrı bir tehlike olarak görülmektedir. 

Atom bombasıyla birlikte patlatılacak teknolojinin de oluştuğu hepimizce biliniyor. Bu şekilde tasarlanmış bir bombanın ise yıkıcı etkisi hidrojen bombasının etkisini ikiye katlamaktadır. Her ikisi tek başına patlatıldığında bile oluşan yüksek ses, sıcaklık ve şok dalgaları birlikte patlatıldıklarında etkilerini ikiye katlıyor. 

İnsanlığın hiçbir zaman böyle bir bombaya maruz kalmayacağını dileyelim.

Etiketler: hidrojen bombası nasıl çalışır, hidrojen bombası etkileri, hidrojen bombası şok dalgası, hidrojen bombası nedir?, hidrojen bombasının etkileri nelerdir?, kuzey kore bomba

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap