Hindistan'dan Yenilenebilir Enerjide Dev Adım


Teknonce > Bilim > Hindistan'dan Yenilenebilir Enerjide Dev Adım
Hindistan'dan Yenilenebilir Enerjide Dev Adım

Dünya'da ticaret yolları ve ticari ilişkileri açısından önemli bir yeri bulunan Hindistan, ülkedeki limanlar için yeni bir enerji planı açıkladı. Artık limanlar yenilenebilir enerjiyle çalıştırılacak.

Trump yönetimindeki Amerika Birleşik Devletleri yenilenebilir enerjiyle ilgili planlarını askıya alıp Paris anlaşmasından da geri çekilmeye hazırlanırken, Hindistan'dan yenilenebilir enerjiyle ilgili dev bir adım geliyor. Şu anda Amerika dışındaki bütün büyük ülkeler yenilenebilir ve çevreci enerji üretiminde politikalarını hızlı bir şekilde geliştiriyor. Hindistan yetkililerinin yaptığı açıklamayla, ülkedeki tüm limanların enerji ihtiyacının güneş enerjisi santralleri ve rüzgar panellerinden sağlanabilmesi için projelerin hazır olduğu duyuruldu.Yapılan açıklamaya göre Hindistan'da bulunan en büyük 12 yük limanının enerji ihtiyacı, kısa bir süre içinde güneş enerjisinden sağlanacak. Bununla birlikte temel hedef, devlete ait tüm limanların yenilenebilir enerjiyle donatılması. Yetkililere göre, 2019 yılına kadar tüm bu limanlar 200 megawatt enerji üretecek hale getirilecek. Bunun 150 megawatt'ı güneş enerjisinden sağlanacakken, 50 megawattlık kısmı da rüzgar enerjisinden elde edilecek. Tesislerdeki geliştirmelerin de devam edeceğini duyuran yetkililer, 2025'e kadar bu tesislerden 500 megawatta kadar enerji üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Hindistan Denizcilik Bakanı Nitin Gadkari "Bu yenilenebilir enerji projeleri karbon emisyonunun azaltılmasına yardımcı olacak ve limanların etrafındaki doğayı da iyileştirecektir. " dedi. Açıklamasında, limanların ticari değerlerinin yüksekliğine de vurgu yapan Gadkari, bu projenin ülkenin gelir kaynaklarına da önemli bir katkı sunacağını savundu. Gadkari'ye göre limanlarda yenilenebilir enerjinin kullanılması, limanların karını da arttıracak. Yenilenebilir enerjiyle birlikte, limanları işletmek için satın alınan enerjiden tasarruf yapılacak ve sadece yenilenebilir enerji için kurulacak tesislerin işletilmesi için bütçe ayrılacak. Bu da yenilenebilir enerjiden önce satın alınan enerjilerin maliyetinden çok daha düşük bir fiyata denk geliyor.

Yapılan açıklamada, geliştirilen bu projenin, Hindistan'nın ilerleyen zamanlarda yenilenebilir enerjiye dönüşümünün küçük bir parçası olduğu belirtildi. Yeşil liman projesi, ilerleyen zamanlarda yenilenebilir enerjiyle ilgili atılacak diğer adımların bir öncüsü olarak kabul ediliyor.

Bunun yanında Hindistan Demir Yolları için de benzer bir proje geliştiriliyor. Demir Yolları, sinyalizasyon panellerine ve demiryolu istasyonlarının çatılarına kurulacak 1,000 megawattlık güneş enerjisi tesisleri kurmayı planlıyor. Önümüzdeki beş yıl içinde bu projenin de tamamen hayata geçirilmiş olması ön görülüyor. 

Yeşil liman projesinin Hindistan'a toplam maliyetinin 77 milyon dolar olması bekleniyor.

Kaynakeconomictimes.indiatimes.com

Etiketler: yeşil liman projesi, yenilenebilir enerji, hindistan demir yolları, hindistan ticaret, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, paris anlaşması

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap