Huawei, Apple'ı Geçti!


Teknonce > Teknoloji > Huawei, Apple'ı Geçti!
Huawei, Apple'ı Geçti!

Çin'in teknoloji devlerinden olan Huawei, 2018'in ikinci çeyreğinde Apple'ı geride bıraktı. Büyük bir başarıya imza atan Huawei, listede 2.sıraya yerleşti. Ayrıntılar haberimizde...

Akıllı telefon satışlarında gösterdiği başarıyla Apple'ı geride bırakan Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung'dan sonra en çok telefon satan marka olarak 2.sıraya yerleşti. 2018'in ikinci çeyreğinde 54.2 milyon akıllı telefon satan Huawei, 41.3 milyon iPhone satan Apple'ı geçti. Apple'ın ikinciliğini elinden alan Huawei, aynı zamanda listede birinci sırada bulunan Samsung'la arasındaki farkı azalttı. Liderliğini korumaya devam eden Samsung, 71.5 milyon telefon satışıyla listenin başında yer alıyor. 2017 yılında 38.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Huawei, satış rakamlarını yaklaşık 15 milyon yükselterek listede 2.sıraya yerleşmeyi başardı. 2017'de Apple 41 milyon Samsung ise 79.8 milyon akıllı telefon satmıştı. Samsung'un yaşadığı düşüş ve Huawei'nin yükselişi göz önüne alındığında önümüzdeki birkaç yıl içinde Huawei ve Samsung arasında büyük bir liderlik yarışı yaşanacak gibi görünüyor.

Sputnik'in haberine göre, IDC ve Canalys tarafından doğrulanan verilere bakıldığında 2018'in ikinci çeyreğinin sonu itibarıyla Samsung'un yüzde 20.9, Huawei'nin yüzde 15.8 ve Apple'ın yüzde 12.1 pazar payına sahip olduğu görülüyor. Amerika ve Çin arasında yaşanan ticari anlaşmazlıklardan dolayı Amerika'da Huawei satışları durdurulmuştu. Amerika'da satış yapamayan Huawei, Avrupa ve Afrika'da yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

Canalys'de kıdemli analist olan Ben Stanton, Apple'ın 7 yılın ardından ilk defa düşüş gösterdiğini söyledi ve "Huawei'nin ABD'den çıkarılması, onu hedeflerine ulaşmak için Asya ve Avrupa'da daha fazla çalışmaya zorladı" ifadelerini kullandı.

En çok satan akıllı telefonlar listesinde 1. sırada Samsung, 2. sırada Huawei, 3. sırada Apple, 4. sırada Xiaomi ve 5. sırada Oppo yer alıyor. 

Etiketler: huawei, akıllı telefon, huawei appleı geçti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap