Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tanıtıldı!


Teknonce > Teknoloji > Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tanıtıldı!
Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tanıtıldı!

Amerika tarafından uygulanan yaptırımlar sonucunda Android desteği alamayacak olan Huawei, kendi işletim sistemini geliştirdi. İşte Huawei'nin yeni işletim sistemi HarmonyOS ile ilgili tüm detaylar...

ABD tarafından alınan yaptırım kararları sonrasında Android lisansı iptal edilen Huawei, bunun bir sorun olmadığını ve kendi işletim sistemi üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Şirket, bugün başlayan Huawei Geliştirici Konferansı'nda yeni işletim sistemi HarmonyOS'u tanıttı. Huawei'nin yeni işletim sistemi Çin'de HongmengOS, küresel pazarda ise HarmonyOS olarak adlandırılacak.Etkinlikler kapsamında söz alan Huawei'nin Tüketici İş Grubu CEO'su Richard Yu, HarmonyOS'un çok geniş bir alanda kullanılabileceğini ve mikrokernel çekirdek tabanlı ilk işletim sistemi olduğunu belirtti. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan HarmonyOS'un, geliştiricilerin üzerinde rahatça çalışabileceği bir işletim sistemi olduğu da söylendi. 

Richard Yu, HarmonyOS'un akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlar gibi gelişmiş ürünlerde hatta basit sensörlerde bile kullanılabileceğini açıkladı. Ayrıca akıllı hoparlörler, tabletler, otomobiller, bilgisayarlar, akıllı saatler ve kablosuz kulaklıklar da HarmonyOS işletim sistemini kullanabilecek. Konuşmasında yeni işletim sistemi ile ilgili birçok detay paylaşan Richard Yu, HarmonyOS'un Android, Linux ve HTML5 tabanlı her uygulamayı sorunsuz bir şekilde destekleyeceğini ifade etti. 

HarmonyOS'un şu an itibariyle akıllı telefonlarda kullanılmak üzere hazır olduğunu belirten Yu, ekosistem ve ortaklıklara saygı duyduklarından dolayı "Şu an tüm akıllı telefonlarımız HarmonyOS'a geçiş için hazır ancak bunu yapmayacağız" ifadelerini kullandı. Richard Yu, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Google 'a bağlı kalmak istediklerini söyledi. Google ve ABD'nin kararlarına göre Android işletim sistemini kullanamayacak hale geldikleri takdirde HarmonyOS'a geçiş işlemlerinin başlayacağı belirtildi.

Richard Yu, HarmonyOS'u kullanan ilk cihazın bir akıllı ekran olacağını açıkladı. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu işletim sistemini kullanan giyilebilir teknolojik ürünlerin piyasaya sürüleceğini belirten Yu, bu süreçte otomobillerin beyin aksamı için de HarmonyOS'la ilgili çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde bazı ABD'li şirketlerin Huawei'ye yapılan yaptırımlardan rahatsız oldukları ve yaptırım uygulamak istemedikleri ortaya çıkmıştı. Huawei'nin attığı bu adım sonrasında ABD'li şirketlerin nasıl bir tepki verecekleri henüz bilinmiyor. 

Etiketler: harmonyOS, harmony os, huawei yeni işletim sistemi, hongmeng os

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap