Hubble, Işığın Bükülüşünü Yakaladı


Teknonce > Astronomi > Hubble, Işığın Bükülüşünü Yakaladı
Hubble, Işığın Bükülüşünü Yakaladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, ışığın cüce yıldız Stein 2051 B'nin yakınından geçerken bükülüşünü gözledi. Bu gözlem, astronomi tarihinde bir ilk.

ABD'nin Maryland eyaletindeki enstitüsünde çalışmalar yürüten gökbilimci Kailash Sahu liderliğindeki araştırma ekibi, Hubble'ın görüntülerini kullanarak, Dünya'dan 5 bin ışık yılı uzaktaki bir yıldızın ışığının, Dünya'ya 17 ışık yılı mesafedeki beyaz cüce yıldız Stein 2051 B'nin hizasına geldiğinde eğilerek yön değiştirdiğini gözlemledi. Araştırma ekibi, Ekim 2013 ve Ekim 2015 tarihleri arasındaki iki yılda yaptıkları 8 gözlemle, söz konusu etki nedeniyle farklı bir yıldızdan gelen ışığın gidiş yönünün değiştiğini kayda geçirdi. Bu tarz bir etki ise, Güneş dışındaki bir yıldız etrafında ilk kez gözlenebildi. Einstein'ın teorisinden de faydalanarak çekim gücünün etkisiyle yön değiştiren ışık kullanılarak hakkında bilgi sahibi olunan ilk yıldız ise bu beyaz cüce yıldız oldu. Işığın sapmasından hareketle hesaplamalar yapan araştırmacı ekip, 2051 B'nin kütlesinin, Güneş'in yüzde 67'si kadar olduğu bildirildi. Bununla birlikte 051 B'nin bütün nükleer faaliyeterine son vermiş eski bir yıldız olduğu da anlaşıldı. 

Einstein'in genel görelilik teorisinde sözünü ettiği bu etki, ilk kez 1919 yılında İngiliz gökbilimci Arthur Eddington tarafından bir güneş tutulması sırasında Güneş etrafındaki ışık bükülmelerini kayda almasıyla doğrulanmıştı. O günden bu zamana farklı yıldızlar etrafında da aynı etkiyi gözlemek isteyen astronomlar, bu son çalışmayla birlikte amaçlarına erişmiş oldular. 

Bu yeni çalışma, Science dergisinde çevrimiçi olarak yayınlandı.

Etiketler: astronomi, ışığın bükülmesi, genel görelilik teorisi, cüce yıldız Stein 2051 B, hubble, nasa, einstein, güneş,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap