Hulusi Behçet Kimdir? Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Hulusi Behçet Kimdir? Kısaca Hayatı
Hulusi Behçet Kimdir? Kısaca Hayatı

Türk dermatoloji uzmanı ve bilim insanı olan Hulusi Behçet kimdir? İşte Hulusi Behçet'in kısaca hayatı...

Hulusi Behçet Kimdir? Kısaca Hayatı

Türk dermoloji uzmanı Hulusi Behçet, 20 Şubat 1889 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Çok genç yaşta annesini kaybeden Hulusi Behçet, büyükannesi tarafından yetiştirilmiştir. Babasının Şam'daki işleri sebebiyle ilk öğrenimini o dönemler Osmanlı İmparatorluğu'nda bulunan Şam'da tamamlamıştır. Fransızca, Almanca ve Latince öğrenmiştir. Tıp öğrenimini Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nde almıştır zira o dönemlerde Osmanlı Devleti'nde sivil tıp eğitimi almak mümkün değildir. 1910'daki mezuniyetinden sonra dört yıl boyunca dermatoloji ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ihtisas yapmıştır.Hulusi Behçet, I. Dünya Savaşı sırasında Edirne'de bulunan askeri hastahanede dermatoloji ve zührevi hastalıklar uzmanı olarak çalışmıştır. Savaştan sonra tıbbi bilgisini geliştirmek amacıyla önce Budapeşte'ye ardından Berlin'e gitmiştir. Türkiye'ye döndükten sonra serbest çalışmaya başlamış; önce Hasköy Cinsel Hastalıkları Hastane'sinde başhekim olmuş, sonra Vakıf Gureba Hastanesi'ne geçmiştir. O dönemde İstanbul Tıp Fakültesi'nin bir parçası olan hastanede profesörlük de yapmıştır.

1922'den itibaren frengi üzerinde çalışmalar yapmış ve frenginin tanısı, tedavisi, kalıtımsal özellikleri, serolojisi ve toplumsal yönleri üzerine birçok uluslararası makale yayınlamıştır. Leishmaniasis, 1923'ten itibaren Dr. Behçet'in üzerinde çalıştığı bir diğer hastalıktı. Hakkında pek çok makale yayınlamış ve diathermi ile tedavisinde başarılı olmuştur. Bir leishmania olgusunda, kabuk kaldırıldığında görünen "çivi belirtisini" ilk defa tanımlamıştır. Yayınlanmış yapıtlarının bir kısmı parazitoz ile ilgiliydi. 1923 yılında Türkiye'deki "gale cereal - uyuz?" etkenlerini tanımladı. O, aynı zamanda Türk tıbbının gelişiminde yayıncılıkta da öncüydü ve 1924'te Türkiye'deki "Turkish Archives of Dermatology and Syphilology" isimli ilk dermato-veneroloji dergisinin sorumlusuydu.

1933'te eski Dar-ül Funun'dan İstanbul Üniversitesi yeni kurulmuştu. Bu reform döneminde İstanbul Üniversitesi'nde dermatoloji o zamanki adıyla Deri Hastalıkları ve Frengi Kliniğini kurmuş ve profesör seçilmiştir. Hulusi Behçet, Türk akademisinde profesör unvanını alan ilk kişidir. Mesleğinin ilk yıllarından beri dermatoloji konusunda üretken bir bilim insanı olarak, birçok ulusal ve uluslararası kongreye özgün makalelerle katılmış ve birçok bilimsel dergide makalesi yayınlanmıştır. Hulusi Behçet, 1937 yılında bir kan damarı enflamasyonu hastalığı olan ve bugün Behçet hastalığı olarak anılan hastalığı tarif eden ilk bilim insanı olmuştur.

Ünlü Alman patolojicisi Prof. onun için : " Behçet dünya çapında ünlü bir bilim insanı ama Türkiye'de değil. " demiş ve eklemiştir: " o her zaman yurtdışında buluşlarını tanıtıyor; bunun için onu Türkiye'de bulamıyorsunuz". Hulusi Behçet, yeni kuşakların eğitimine yardımcı olmak için çok sayıda makaleyi Türkçeye çevirmiş ve Kore gibi çok uzak ülkelerle ilişki kurmak için uluslararası derlemelerde özgün olgu sunuları yayınlamıştır. Tıp alanında önemli katkılar sağlayan Hulusi Behçet, 8 Mart 1948 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: hulusi behçet kimdir, hulusi behçet kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap