İbn-i Sina Kimdir? İbn-i Sina Hayatı ve Eserleri


Teknonce > Bilim > İbn-i Sina Kimdir? İbn-i Sina Hayatı ve Eserleri
İbn-i Sina Kimdir? İbn-i Sina Hayatı ve Eserleri

Bilimsel birçok alanda çalışmalar yürüten İbn-i Sina kimdir? İşte İbn-i Sina'nın hayatı, eserleri, buluşları ve çalışmaları.

İbn-i Sina Kimdir? Kısaca İbn-i Sina'nın Hayatı

Tam adı AbūʿAlī al-Ḥusayn ibnʿAbd Allāh ibn Al-Hasan ibn Ali ibn Sīnā olan bilim insanı ve filozof, özellikle tıp, fizik ve felsefe alanındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır. M.S 980 yılında Özbekistan'da bulunan Buhara yakınlarındaki Afşana köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Abdullah da o dönemde tanınan bir bilim insanıydı. Eğitimine Buhara'da başlayan İbn-i Sina daha eğitiminin ilk yıllarında parlak zekasıyla dikkat çekiyordu. 16 yaşına ulaştığında tıp alanında gelişimini hızlandıran müslüman bilim insanı, bu yaşına rağmen bazı hastalıklarda yeni tedaviler bile geliştirmeye başladı. 19 yaşına geldiğinde doktor unvanını almayı başararak ve ücretsiz şekilde hastaların tedavisini gerçekleştirdi.997 yılında Samanilerin emirini tehlikeli bir hastalıktan kurtarması İbn-i Sina'nın hayatında avantajlar doğurdu. Bu hizmeti karşılığında Samanilerin resmi kütüphanesinden dilediğince yararlanma avantajı elde etmesi, çalışmalarının hızlanmasını sağladı. Ancak bir süre sonra kundaklanan kütüphanede yaşanan bu olayda bir kesim İbn-i Sina'yı sorumlu tuttu.

1004 yılında Samanilerin yıkılmasıyla Ürgenç'e giden İbn-i Sina, buradaki vezirin bilime verdiği önem sayesinde çalışmaları karşılığında maaşa bağlandı. Ancak çıkan bir ayaklanmada İbn-i Sina'ya sahip çıkan hükümdar Kâbus öldürülünce, Hazar Denizi kıyısındaki Gorgan'da yaşayan arkadaşının yanına gidip buraya yerleşti.

Bundan sonra gittiği İsfahan'da uzun süre doktor olarak Ebu Cafer'in hizmetinde çalıştı. Bu sırada seferlere de katılan İbn-i Sina, Hamedan seferi sırasında şiddetli bir kolit atağına yakalandı. Geri döndüklerinde önerilen tedavi yöntemlerini ise uygulamadı ve durumu iyice kötüleşti. Bu esnada tüm kölelerini azad etti ve malını da yoksullara bağışladı. İbn-i Sina 1037 yılında (57 yaşındayken) hayatını kaybetti.

İbn-i Sina'nın Çalışmaları

İbn-i Sina hayatı boyunca özellikle tıp alanında yaptığı başarılı çalışmalar ve bilime dair tespitleriyle öne çıkmıştır. Batı dünyasında Avicenna olarak anılan İbn-i Sina'nın tıp üzerine yazdıkları yüzyıllar boyunca Batıdaki okullarda okutulmuştur. Batılılarca, Modern Biliminin kurucusu ve hekimlerin lideri olarak bilinen Avicenna "Büyük Üstad" ünvanıyla da anılır. 

Her elementin kendine has özellikleri olduğunu söyleyen İbn-i Sina, değersiz metallerin gümüş ve altına dönüştürülebileceğini düşünen simyacılara karşı çıkmıştır. 

Çalışmalarında mekanikle de ilgilenen İbn-i Sina Aristoteles'in fizik anlayışından yola çıkmış ve bu alandaki çalışmalarıyla Aristoteles'in bazı fikirlerini eleştirmiştir.

Tıp tarihinde cerrahiyle tıbbı iki farklı alan olarak inceleyen ilk bilim insanı İbn-i Sina'dır. Tıpta özellikle gözle ilgili çalışmalarından bazıları tıp tarihinde o zamana kadar ele alınmamış konulardı. Bu anlamda da İbn'i Sina'nın bazı çalışma ve teşhisleri, kitaplarında bunları açıklaması tıp tarihinde ilktir. 

İbn-i Sina'nın Eserleri

Çok sayıda makale ve kitabı bulunan İbn'i Sina'nın eserlerinin büyük kısmı günümüze ulaşmıştır. İbn-i Sina'nın eserleri aşağıdaki gibidir.

El-Kanun fi't-Tıb

Kitabü'l-Necat

Risale fi-İlmi'l-Ahlak

İşarat ve'l-Tembihat

Kitabü'ş-Şifa

İbn-i Sina'nın eserleri çok sayıda ciltten oluşmaktadır. Bazı kitaplarının içerikleri ise, kitapların isimlerinden anlaşılamayacak kadar geniş bir alanı kuşatır. Örneğin Kitabü'ş-Şifa'nın içinde mantıktan metafiğize,fizikten astronomiye, psikolojiden felsefeye birçok farklı alandan yazı ve makaleler bulunmaktadır. Bu kitap toplam 22 cilttir.

Etiketler: ibn-i sina kimdir, ibn-i sina hayatı, ibn-i sina çalışmaları, ibn-i sina eserleri,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Cengiz Şevkay
    03.05.2018 18:24

    Muhteşem sayfalar

Yorum Yap