İdeal Diyet Nasıl Olur?


Teknonce > Bilim > İdeal Diyet Nasıl Olur?
İdeal Diyet Nasıl Olur?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir deney, kilo alımının genlerle de ilişkili olduğunu bir kere daha ıspatladı.  

Raleigh'teki Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi'nden William Barrington'ın 15 Temmuz'da Genetik Konferansı'nda yaptığı sunumda dört farklı fare türünün farklı farklı diyetlerle yetiştirildiğini ve sürecin tamamının izlendiğini söylediği sunumunda genetik farklılıkların kilo alımıyla ilişkisinin ne kadar güçlü olduğunu bir kere daha gözler önüne serdiğini söyledi. Fare türlerinden bir tanesine uygulanan (genellikle sağlıklı ve verimli kabul edilen akdeniz ve japon diyetleri de dahil) çeşitli diyetler sonucunda hiçbir kilo değişimine uğramadığı gibi vücudundaki insülin ya da kollestrol miktarında da herhangi bir değişim gözlenmedi. Buna karşılık, NOD / ShiLtJ farelerinin, Japon diyetinin tamamında kilo aldıkları gözlemlendi. . Bu farelerin kan şekeri, Akdeniz diyetinde bir hayli yükselirken Japon diyetinde azaldı.FVB / NJ fareleri Batı diyetinde yağ oranını arttırmazken ketojenik diyette yüksek kolesterol ve diğer sağlık sorunları arttırdı.. C57BL / 6J fareleri için tersi doğruydu. Bu fareler obeziteye yakalandı ve kolesterol ile diğer sorunlar da bu obeziteyle beraber gelişmeye başladı.

Barrington'ın ifadelerine göre bu deney evrensel olarak geçerli, sağlıklı ve ortak bir diyetin olmadığının net bir kanıtı. Aynı gıdalar farklı bireyler üzerinde farklı etkiler gösterebileceği gibi, farklı gıdalar farklı bireyler üzerinde aynı etkileri de gösterebilir. Gıdalara verilen bu bireysel tepkiler, uygulanacak diyetlerin tamamen bireysel olması ve bir uzman denetiminde yapılması gerektiğini bir kere daha gözler önüne seriyor.

Bununla birlikte Barrington ve çalışma arkadaşları bu farklılıkları doğuran genler üzerine çalıştıklarını da belirtirken diyet programlarıyla ilgili verilerin ilerleyen zamanlarda çok daha gelişeceğini ve henüz çalışmaların istenilen düzeyde olmadığını vurguladı.

Etiketler: akdeniz diyeti, japon diyeti, zayıflama,sağlık, ideal diyet

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap