İlk Kara Delik Görüntüsü Yayınlandı!


Teknonce > Astronomi > İlk Kara Delik Görüntüsü Yayınlandı!
İlk Kara Delik Görüntüsü Yayınlandı!

ABD Ulusal Bilim Vakfı'na bağlı ve Avrupa Birliği fon destekli astrofizikçiler, kara deliğin görüntüsünü yayınladılar. Kara delik nedir? Kara delik nasıl oluşur? İşte Kara deliğin görüntüsü...

ABD Ulusal Bilim Vakfı, 2012 yılında kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Avrupa Birliği destekli Event Horizon Teleskobu'ndan elde edilen kara delik görüntüsü ve araştırma sonuçları tüm dünyayla paylaşıldı. Avrupa Komisyonu Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Komiseri Carlos Moedas ile 5 bilim insanı tarafından düzenlenen basın toplantısında kara deliğin görüntüsü paylaşıldı. Avrupalı Bilim insanlarının katkısı sayesinde, kara deliklerin varlığının teorik olmaktan çıktığını söyleyen Carlos Moedas, dünyanın çeşitli ülkeleriyle yürütülen ortaklaşa çalışmaların potansiyelinin ilerletilebileceğine dikkat çekti. Gerçekleştirilen basın toplantısında söz alan Avrupa Araştırma Konseyi Başkanı Profesör Jean-Pierre Bourguignon ise bu başarıya imza atan bilim insanlarını tebrik etti. Kara delik görüntüsünün paylaşılmasının ardından kullanıcılar "kara delik nedir?", "kara delik nasıl oluşur?" gibi soruların cevabını aramaya başladı. Bu soruların cevabı ve canlı yayında tüm dünyayla paylaşılan kara deliğin görüntüsü aşağıda.

Kara Delik Nedir? Nasıl Oluşur?

Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, büyük kütleli kozmik bir cisimdir. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de denilebilir. Bu tür nesneler ışık yaymadıklarından dolayı kara olarak nitelendirilmektedirler. 

Kara deliklerin, "tekillikleri" dolayısıyla üç boyutlu olmadıkları ve sıfır hacimli oldukları kabul edilmektedir. Aynı zamanda kara deliklerin içinde zamanın yavaş aktığı veya hiç akmadığı düşünülmektedir. Einstein'ın genel görelilik kuramıyla tanımlanmış olan kara delikler, doğrudan gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir. Aynı zamanda bu teknikler sayesinde kara deliklerin çevrelerinde sürüklenen oluşumlar da incelenebilmiştir. 

Kara deliklerin bütün özelliklerini belirleyen üç unsur vardır; kütlesi, açısal momentumu ve elektriksel yükü. Bir kara deliğin kütlesi her zaman sıfırdan büyüktür. Diğer unsurların sıfır veya sıfırdan büyük olmasına göre, kara delikleri dört sınıfa ayırmak mümkündür. Açısal momentumu ve elektriksel yükü sıfır olan kara delikler "Schwarzschild kara deliği", açısal momentumu sıfır ve elektriksel yükü sıfır olmayan kara delikler "Reissner-Nordström kara deliği", açısal momentumu sıfır olmayan ve elektriksel yükü sıfır olan kara delikler "Kerr kara deliği", hem açısal momentumu hem de elektriksel yükü sıfır olmayan kara delikler ise "Kerr-Newman kara deliği" olarak adlandırılmaktadır.

Bizde bilim dünyasına sağladıkları büyük katkıdan ötürü bu başarıya imza atan astrofizikçileri tebrik ediyoruz.

Etiketler: kara delik, kara delik görüntüsü, kara delik nedir, kara delik nasıl oluşur

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap