İlk Uzay Tatili Paketleri Açıklandı!


Teknonce > Astronomi > İlk Uzay Tatili Paketleri Açıklandı!
İlk Uzay Tatili Paketleri Açıklandı!

Devletlerin ve şirketlerin uzayda keşifleri hız kesmeden devam ederken, uzay turizminde de çalışmalar aynı hızla devam ediyor. Uzayda kurulacak lüks otel için yolculuk ve konaklama fiyatları açıklandı!

Amerika'da çalışmalarını sürdüren bir uzay şirketi, yakın bir zamanda Dünya yörüngesinde otel kuracaklarını ve isteyenleri 9,5 milyon dolar karşılığında bu uzay oteline götüreceklerini açıkladı.Kaliforniya’da düzenlenen Space 2.0 Konferansı’na katılan şirketlerden Orion Span, uzay meraklılarını heyecanlandıran projesinin detaylarını paylaştı. Yakın bir zamanda Dünya yörüngesine lüks bir otel inşa etmeyi planladıklarını açıklayan şirket, talep edilen ücreti ödeyen kişilerin, 12 gün boyunca uzayda konaklayabileceğini duyurdu.

Aurora Station adlı projenin, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi alçak yörüngede seyahat edeceği ve 6 kişilik konaklama kapasitesinin bulunacağı belirtildi. Konaklayanların 2 tanesinin astronot, 4 tanesinin ise turist olacağını aktaran Orion Span yetkilileri, bu olağanüstü seyahatin ücretini de açıkladı.

Şirketin kurucusu Frank Bunger, uzayda kurulacak bu ilk otelde kalmak isteyenlerin şimdiden 80 bin dolarlık ön ödeme yaparak sıraya girmeleri gerektiğini ve 12 günlük uzay tatili için toplamda 9,5 milyon dolar yani (şimdiki dolar kuruyla) yaklaşık 38 milyon Türk Lirası ödeyeceklerini kaydetti. Yakın bir zamanda çalışmalarına başlaması beklenen Aurora Station projesinin, 2021 yılında uzaya gönderileceği ve bunun ardından da ilk konuklarını ağırlamaya başlayacağı duyuruldu.

Önümüzdeki 10 yıl içinde uzayın da artık birçok alanda insanların kullanımına açılacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Daha önce de sizlere duyurduğumuz gibi, Ay yüzeyinde maden arama, Mars'ta koloni kurma çalışmaları devam ederken, bir yandan da turizm sektörü de bu işlere dahil ediliyor. Bu alanda rekabetin artmasıyla uzay turizmi fiyatlarının da yukarıdaki kadar fazla olmayacağı ve bu fiyatların da bir hayli düşeceği de söylentiler arasında.

Etiketler: uzay tatili, uzay otel, uzay, uzay turizmi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap