İlk Robot Polis Göreve Başlıyor


Teknonce > Teknoloji > İlk Robot Polis Göreve Başlıyor
İlk Robot Polis Göreve Başlıyor

Google ve IBM ortaklığıyla üretilen Dünya'nın ilk robot polisi göreve başlıyor.

Dubai Polis Departmanı, ilk robot polisini duyurdu. Açıklamaya göre hedef, kısa süre içinde polislerin % 25'inin robotlardan oluşması.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan gücü bir bir piyasalardan geri çekiliyor. Yerine ise yapay zeka ile işleyen yeni nesil teknolojik cihazlar geçiyor. Bunun son büyük adımı ise Dubai'den geldi. Yeni polis robot çalışmaları geçtiğimiz sene  GITEX fuarında duyurulmuştu. Duyurunun ardından ise beklenen gerçekleştirildi ve polis robot sonunda göreve başladı.

1.67 cm boyunda olan yeni polis robot, "REEM" adıyla anılacak. Karşısındakinin hareketlerini algılayabilen ve vücut dilini okuyabilen REEM birden fazla dil bilip insanlarla iletişim de kurabiliyor. Vatandaşların bildirmeleri için bir de şikayet mekanizmasına sahip olan REEM, şimdilik ciddi suçlar yerine basit suç ve cezalarla ilgilenecek. REEM karşısındakilere evrak sunup ve çeşitli basit durumlar için ceza kesebilecek. Sahip olduğu teknik donanımların yetersizliğinden dolayı böyle bir göreve sürülen robot polisin sistemi üzerinde geliştirme çalışmalarının ise devam edeceği öğrenildi.

2030 yılına kadar tamamen insansız karakolların kurulması hedeflenirken, Dubai polis departmanı robot polislerle ilgili çalışmalarında oldukça hevesli görünüyor. Hedef, 2030 yılında Dubai Polis Teşkilatının dörtte birini robot polislerle değiştirmek. 

Bundan yıllar önce filmlerde izlediğimiz ve üzerine ütopik ya da distopik birçok hikayenin yazıldığı robotlarla ilgili hayaller bir bir gerçeğe dönüşüyor gibi. İlerleyen zamanlarda bütün bir iş gücünü yapay zekaya devretmemiz artık hiç de hayal gibi görünmüyor. Umarız bu durumun doğuracağı sonuçlar insanlık için olumlu yönde gelişir.

Etiketler: yapay zeka, dubai robot polis, yapay zeka robot polis, reem, gitex fuarı, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap