İndirim Kampanyaları Gerçek mi?


Teknonce > Hayata Dair > İndirim Kampanyaları Gerçek mi?
İndirim Kampanyaları Gerçek mi?

Günlerdir birçok mağaza ve online alışveriş siteleri farklı isimler altında indirimler yapıyorlar. Bazı tüketiciler ürün fiyatlarında aldatmaca yapıldığını iddia ediyor. Bu iddialar üzerine tüketiciler; "İndirim kampanyaları aldatmaca mı?", "İndirim kampanyaları gerçek mi?" gibi sorulara cevap aramaya başladılar. Ayrıntılar haberimizde...

Bilindiği üzere uzun zamandır Trendyol, N11, HepsiBurada, Teknosa gibi online alışveriş siteleri ve birçok mağaza "Efsane Cuma", "Muhteşem Cuma", "Tekno Cuma", "Şahane Cuma", "11.11" gibi farklı isimlerle büyük indirimler yapıyorlar. İndirimlerden faydalanarak alışveriş yapmak isteyen tüketiciler mağaza önlerinde kuyruk oluşturuyor ve hatta yoğunluktan dolayı internet siteleri dahi çökebiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir spor mağazası indirim yaparak bir ayakkabının fiyatını 2500 liradan 1500 liraya düşürmüştü. Mağaza önündeki kuyrukta yer alan tüketicilerden birisi "Sabah 7'den beri buradayız. Erken saatlerde kalkıp geldik. Dün geceden beri bekleyenler var, Adımızı yazdırıp sıraya girdik. Sıra gelirse inşallah alacağız. Özel üretim bir ayakkabı. Yaklaşık 600 tane geldi Türkiye'ye. Normalde vitrin fiyatı 2500 TL. Ancak bugüne özel olarak 1500 liraya satışa sunulacak." şeklinde açıklama yapıldı. İndirimlere bu kadar yoğun ilgi duyulması bazı aldatmacalarada kapı aralıyor. Bazı mağazalar önce fiyatları yükseltip daha sonra indirim yaparak bir ürünü normal fiyatından daha pahalıya satabiliyorlar. Fakat tüketiciler buna dikkat etmedikleri için uygun fiyata aldıkları hissine kapılıyorlar.

İndirim kampanyaları ile ilgili görüşlerini dile getiren Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, açıklamasında "Gerçekten indirim yapanlar burada en büyük zararı görüyor. Onlardan da özür dilemek gerekiyor. Gerçekten stoklarını eritmek istiyor bu firmalar yıl sonuna girerken. Biraz nakde dönüşmek istiyor, biraz da elde kalmış malları var. Ama biz onları da sahtekar olarak gördüğümüz için alışveriş yapmıyoruz" ifadelerine yer verdi. 

Aydın Ağaoğlu kendisininde benzer bir durum yaşadığını, kendisine yüzde 70'e varan indirim şeklinde bir mesaj geldiğini ve mağazaya giderek bir ceket satın aldığını belirtti. Aldığı ürünün indirimli halinin 1400 TL olması üzerine itirazda bulunana Ağaoğlu, ürün etiketine 4045 TL yazıldığı ve bu fiyatın üzerininin çizilerek altına 1400 TL yazıldığını dile getirdi. "Bununla ilgili daha önce aynı ürünü yüksek fiyatla sattığını kanıtlayacak iki üç adet fatura ya da fiş örneği verebilir. İki saat önce üç saat önce ben bunu bu fiyatla sattım. Bir de geçen ay sattım ben bu ürünü derse o zaman ikna olurum" diyen Ağaoğlu, bu tür indirim aldatmacalarının çok ünlü markalar tarafından da yapıldığına dikkat çekiyor.

İndirimler başlamadan önce bir ihtiyaç listesi hazırlayarak, listede yer alan ürünlerin fiyat araştırmasını yapıp indirim sonrasındaki fiyatları ile karşılaştırırsanız aldığınız ürünlerdeki "indirimler gerçek mi?" sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Etiketler: indirim kampanyaları gerçek mi, indirimler aldatmaca mı, indirimler gerçek mi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap