İngiliz Havayolları Hacklendi mi?


Teknonce > Teknoloji > İngiliz Havayolları Hacklendi mi?
İngiliz Havayolları Hacklendi mi?

İngiliz Havayolları'nın BT sistemleri çöktü. Uçuşlar saatlerce yapılamadı. Havayollarının sistemleri hacklendi mi?

İngiliz havayollarının sistemlerinin çökmesi dünden beri büyük bir teknoloji sisteminin başarısızlığı ve küresel çapta bir sistem kesintisi olarak nitelenirken havayollarının dünyanın her yerindeki uçuşlarında aksaklıklar yaşandı. Yolcular check-in yapamazken, İngiliz Havayolları'nın internet sitesindeki bazı bölümlere de erişim sağlanamadı. Havayolundan ayrılma için yapılması gereken işlemler de yapılamayınca binlerce yolcu havalimanlarında mahsur kaldı. Saatler süren sistem arızası sırasında içerden alınan bilgilere göre İngiliz Havayolları'nın sistemlerinin hacklendi. Sky News tarafından yapılan açıklamayla yalanlanan siber saldırı iddiaları ise henüz tam olarak açıklığa kavuşmuş değil. Sorunun kaynağına yönelik İngiliz Havayolları'ndan herhangi bir açıklama da yapılmadı. Resmi sayfasında sorundan dolayı özür dileyen ve aksaklıkların en kısa zamanda giderileceğini belirten şirket yetkililerinin, bu açıklamalarında da sorunun kaynağına yönelik bir şey. dillendirmemeleri dikkat çekti.

Sorundan dolayı havayoluna kızgın olan yolcular ise dün Twitter'da konuyla ilgili binlerce tweet gönderdi. Bu tweetlerde sorunun kaynağına yönelikde bir dolu spekülasyon üretilse de temel hedef şirketin yaptığı açıklamanın muallak oluşuydu. Yolcular, sorunun kaynağının ve ne zaman çözüleceğinin açıklanmamasından dolayı şirkete yönelik tepkilerini dillendirdiler. 

Daha önceden Amerikan Havayolu şirketi Delta'nın da başına benzer bir durum gelmiş ve binlerce insan mağdur olmuştu. İngiliz Havayolları'nın sorunu nasıl telafi edeceği ise merak konusu. 

Kaynak: TNW

Etiketler: ingiliz havayolları hacklendi mi, ingiliz hava yolları hack, ingiliz havayolları uçuşlar iptal

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap