İnsanı Hayretler İçinde Bırakan İlginç Bilimsel Bilgiler ve Gerçekler


Teknonce > Bilim > İnsanı Hayretler İçinde Bırakan İlginç Bilimsel Bilgiler ve Gerçekler
İnsanı Hayretler İçinde Bırakan İlginç Bilimsel Bilgiler ve Gerçekler

İnsanlık, özellikle son yüz yılda, bilimin hızlı ilerleyişiyle birçok şey öğrendi. Bu bilgilerden bazıları o kadar ilginç ki, birçok insan hala kabullenemiyor. Peki siz aşağıdakileri biliyor musunuz? İşte sizler için derlediğimiz ilginç bazı bilimsel bilgiler.

  • Ortalama bir insan bedenindeki DNA zinciri ucuca eklenip birleştirilebilseydi, Güneş'ten Plüton'a kadar uzayan ve bu aralıkta da 17 tur atabilecek bir uzunluk elde edilebilirdi. İnsanın sadece bir hücresinde yer alan DNA'ların toplam uzunluğu 2 metredir. Ortalama bir insan vücudunda ise 100 trilyondan fazla hücre olduğu düşünülürse toplam DNA uzunluğu 200 milyar kilometreden fazla olur. 
  • Ortalama bir insan vücudu, kendi hücrelerinden 10 kat daha fazla bakteri hücresi barındırır. Ancak endişelenmeyin; bu bakterilerin çoğu vücudunuz için yararlı. Hatta onlar olmasaydı hayatta kalamazdınız. 
  • Bir fotonun Güneş'in çekirdeğinden yüzeyine olan yolculuğu 40.000 yıl sürebilir. Ancak bir fotonun Güneş'in yüzeyinden Dünya'ya ulaşması yaklaşık olarak 8 dakika sürer. Bu da aslında şu anlama geliyor: Belki de şu an bize ulaşan ışık, binlerce yıl önce Güneş'in çekirdeğinde üretilmiş bir enerji olabilir.
  • Avusturalya'da yer alan Büyük Set Resifi, Dünya'da üzerinde en çok canlı barındıran bölgedir. Birbirinden ayrı 2900 resif ve 900 adadan oluşan sistem, üzerinde devasa bir mercan kolonisi barındırır. 1981 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilmiştir. Büyük Set Resifi dış uzaydan görülebilen ve canlı organizmaların oluşturduğu en büyük doğal yapıdır.
  • Ortalama bir insan, hayatı boyunca aslında o kadar fazla yürür ki; bu uzunluk Dünya'nın çevresini tam 5 kere turlayabilir. Şöyleki; bir insan bir günde ortalama 7500 adım atar. Eğer bu ortalamayı korur ve 80 yaşına kadar yaşarsanız, yaklaşık 216.262.500 adım atmış olursunuz. Bu da yine ortalama olarak 110.000 mil eder. Bu uzunluk da Ekvator çevresinin yaklaşık 5 katına eşit.
  • Helyum mutlak sıfıra kadar soğutulduğunda, şaşırtıcı özelliklere sahip bir sıvı haline gelir: Yerçekimine karşı akmaya ve içinde yer aldığı kabın üst kısmına doğru hareket etmeye başlar!
  • Bilinen evren 50.000.000.000'den fazla galaksiden oluşur. Ortalama olarak bir galakside 100.000.000.000 ile 1.000.000.000.000 arasında yıldız vardır. Bu yıldızların da neredeyse her birinin kendi sistemleri, yani etrafında dönen gezegenler vardır. Sadece Samanyolu'nda 100 milyar Dünya benzeri gezegen olabilir. Acaba bu koca evrende gerçekten yalnız mıyız?


Etiketler: bilim, ilginç bilimsel bilgiler

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap