İnsanın İçini Gösteren Kamera Yapıldı


Teknonce > Teknoloji > İnsanın İçini Gösteren Kamera Yapıldı
İnsanın İçini Gösteren Kamera Yapıldı

Teknolojik atılımlar hızla devam ederken şimdi de insan bedeninin içini gösteren bir kamera yapıldı. Yeni kamera nerede kullanılacak?

Bilim insanlarının uzun süredir devam eden çalışmalarının sonucunda insan bedeninin içini gösteren yeni bir kamera yapıldı. Kamera, doktorların vücudun içinde işlen yaptıkları zaman endoskop gibi tıbbi cihazların vücut içindeki ilerlemesini takip etmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlandı.Tıpta hala yoğun olarak röntgen gibi yüksek maliyetli tarama teknolojileri kullanılıyor. Yapılan yeni kamera, vücudun içindeki ışık kaynaklarına odaklanıyor. Böylece endoskop aletinin ışıklı ucu tespit edilerek, vücut içinde gerçekleştirilen ilerleme izlenebilecek.

Edinburgh Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kev Dhaliwal, "Bu teknolojinin çok farklı şekillerde kullanılabilme potansiyeli var. Cihazın yerinin tespit edilebilmesi, sağlık hizmetlerinde yapılan birçok uygulama için kritik önem taşıyor" açıklamasında bulundu.

Yapılan ilk testlere göre, prototip cihaz, normal koşullar altında dokunun 20 santimetre altına kadar nokta ışık kaynağını takip edebiliyor.

Askeri ya da güvenlik gibi çeşitli farklı amaçlar için de kullanılıp kullanılmayacağı henüz bilinmeyen bu yeni kameranın tıpta kullanılmasının bir hayli yarar sağlayacağı kesin. Cihazın tam olarak piyasaya sürülmesi ve kullanılmasının ise ne zaman gerçekleşeceği henüz bilinmiyor.

Etiketler: bilim, kamera, insanın içini gösteren kamera, teknoloji,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap