İnsanların Uykusuzluk Sorunu Artıyor


Teknonce > Bilim > İnsanların Uykusuzluk Sorunu Artıyor
İnsanların Uykusuzluk Sorunu Artıyor

Uykusuzluktan şikayet edenlerin sayısı her geçen gün artarken, soruna dair bir çalışma yayınlandı. İlerleyen yıllarda sorun daha da büyüyecek.

Bilim insanları, ısınan Dünya'da uyku problemlerinin artacağını söylüyor. Çalışmaya göre 2050 yılına gelindiğinde uykusuzluk sorunu yaşayan insanların sayısı şimdikinden iki kat daha fazla olacak. Çalışma, iklim değişikliği ve her geçen gün sıcaklığı artan günlerimizin uyku üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Önceki çalışmalarda insanların vücut sıcaklıklarıyla uyku dengeleri arasındaki ilişki sıkça ele alınmış ve araştırılmıştı. Bu yeni çalışma ise dışsal ısı kaynaklarının uykuya etkisine odaklandı.

İklim değişikliğinin insanların uyku düzeni üzerindeki etkisini incelemek isteyen araştırmacılar 2002 yılından 2011'e kadar geçen süreçte 765.000 kişi üzerinde yapılan anketlerle çalıştılar. Amerikan hükümetinin daha önceden yaptığı anketleri inceleyen bilim insanları, 1° C'lik bir artışın üç gece ek uykusuzluk anlamına geldiğini tespit ettiler. 

2050 yılına kadar ortalama Dünya sıcaklığının 1° C'den daha fazla artacağı öngörülüyor. Bu da sadece Amerika'da 110 milyon insanın daha uykusuzlar kervanına ekleneceği anlamına geliyor. 

Bu durumdan etkilenme ihtimali olan insanlar üzerine yapılan çalışmada ise ilginç verilere ulaşıldı. Refah düzeyi ve yaş da uykusuzluğu tetikleyen sorunlar arasında gösterildi. Küresel ısınmanın etkileriyle de birleşince, önümüzdeki yıllarda yıllık 50.000 dolardan daha az kazanan insanların uykusuzluk sorunu yaşama ihtimali, bu miktarın üstünde kazanan insanlardan üç kat daha fazla. 65 yaş üstü kişilerin bu sorundan etkilenme ihtimali ise gençlerden iki daha daha fazla olarak raporlandı. 

Bununla birlikte, bazı insanların uyku sorunu yaşamasına rağmen bunun farkında olmadıkları da raporda yer alan ilgi çekici bölümlerden biri. Yetişkinler arasında yalnızca üçte birlik bir kısım uyku sorunu yaşadığının farkındayken, geri kalan kısım verimli uyuyamamasının hayat kalitesini düşürdüğünün farkında bile değil. 

Bilinmelidir ki; gün içinde yaşanan halsizlikler, güçsüz bir bağışıklık sistemi, diyabet ve depresyon gibi hastalıkların önemli bir bölümünün arkasında uyku sorunları yer alıyor. Geceleri yeterince dinlenemeyen insan vücudu, gün içinde bu sorunlarını da kişiye yansıtıyor. Eğer sorun çözülmezse, uzun vadede daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Uykusuzluk sorununun en basit çözümü ise, en yakın zamanda bir uzmana görünmek. 

Etiketler: uykusuzluk sorunu çözümü, uykusuzluk sebepleri, küresel ısınma, sıcaklığın uykusuzluğa etkisi, iklim değişikliği, uyku düzeni

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap