InSight, Mars'ın Geçmişini Araştıracak


Teknonce > Astronomi > InSight, Mars'ın Geçmişini Araştıracak
InSight, Mars'ın Geçmişini Araştıracak

NASA'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı uydusu sonunda Mars'a gönderiliyor. NASA, InSight ile Mars'ın geçmişinde birçok karanlık noktayı aydınlatmayı hedefliyor.

Yaklaşık iki yıldır ertelenen ancak en sonunda tamamlanan projede NASA'nın InSight uydusu önümüzdeki ay yola çıkıyor. InSight'ın yola çıkış tarihi daha önce 5 Mayıs ile 8 Haziran arasında bir gün olarak belirlenmişti. InSight'ın görevi ise Mars'ın 4.5 milyar yıllık geçmişine ışık tutmak. InSight'ın Mars araştırmalarında üç temel görevi bulunuyor; gezegenin sıcaklığını ölçmek, boyutunu hesaplamak ve gezegende gerçekleşen depremleri araştırmak.NASA'ya 800 milyon dolardan fazla bir paraya mal olan InSight, belirlenen fırlatma tarihi ve hesaplamalara göre Mars'a 26 Kasım 2018'de varacak. Görevin ve yolculuğun en zorlu bölümünün uydunun gezegene inişi olacağı düşünülüyor çünkü saatte 20.000 km hızla ilerleyen aracın yalnızca 7 dakikada saatte 8 km hıza düşmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için InSight, bir paraşüt kullanacak. 

InSight, Curiosity gibi bir gezgin keşif aracı değil, indiği ve konumlandığı noktada sabit kalacak ve araştırmaların bu sabit konumunda gerçekleştirecek. Elde edilen veriler ise sadece Mars'ın değil, Dünya'nın da geçmişine dair bilgiler sunacak. InSight'ın araştırmalarına başlayabilmek için ilk görevi Mars'ın sert yüzeyini gerekli derinliğe ulaşana kadar delmek olacak ve bu da yaklaşık olarak iki ay sürecek.

Yüzeyin yaklaşık 5 metre altına kadar kazılacak ve gezegenin iç sıcaklığına dair veriler toplanacak. Bunların yanında Mars'ta yaşanan depremlere dair de çalışmalar yapacak olan InSight'ın görevinin bir Mars yılı (728 gün) boyunca devam edeceği düşünülüyor. InSight'ın tam olarak hangi tarihte fırlatılacağı henüz belli olmasa da heyecanı şimdiden bilim meraklılarını sarmış durumda.

Etiketler: InSight, mars, uydu, nasa

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap