İnteraktif Küresel Isınma Haritası


Teknonce > Bilim > İnteraktif Küresel Isınma Haritası
İnteraktif Küresel Isınma Haritası

Hiç küresel ısınmanın yavaş yavaş çevremizdeki her şeyi nasıl değiştirdiğini merak ettiniz mi? Artık bu konuda kolaylıkla fikir sahibi olabileceğiniz interaktif bir harita mevcut. İşte küresel ısınma haritası...

     Uzun bir süredir gerek medya ve yayın organlarının, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse devletlerin sıkça gündemine giren bir konu olan küresel ısınma ya da iklim değişikliği tartışılmaya devam ediyor. Devletler arası yapılan anlaşmalar, kamu spotları, insanları bilgilendirmek için yapılan onlarca çalışmadan sonra konuyla alakalı "Tufandan Önce" isimli bir belgesel daha çekilmişti. Şimdi de o belgeselin ardından bir küresel ısınma haritası yayınlandı.

İnteraktif Harita Aracılığıyla Dünya'nın Her Yerindeki Etkiler Gözlenebiliyor

National Geographic, küresel ısınmanın zararlı etkileri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, küresel sıcaklığın yükselişinin, dünya genelinde deniz seviyelerinde ne seviyede endişe verici oranlarda yükselişe neden olduğunu ve şehirlerin nasıl etkileneceğini gösteren oldukça başarılı interaktif bir harita hazırladı. Elbette harita sadece şu anki verilere göre işletiliyor. İleride karşılaşacağımız umulmadık etkenler bizleri haritada gösterilenlerden çok daha korkunç sonuçlarla yüzleştirebilir. 

Linke tıkladığınızda açılacak olan internet sitesi geçtiğimiz ekimden kısa bir süre önce yapımına başlanan bir belgesel için tasarlandı. Leonardo DiCaprio'nun ev sahipliğini yaptığı Before the Flood (Tufandan Önce) isimli National Geographic'in belgeselinde küresel ısınmaya dair çeşitli bulgu ve bilgiler sunulurken Tesla'nın CEO'su Elon Musk ve Barrack Obama'nın röportajlarına da yer veriliyor. Küresel ısınmayla ilgili bir başka röportajda Climate Central'dan Dr. Benjamin Strauss, "Küresel ısınmanın her aşaması, deniz seviyesindeki hareketli yükselişi, tüm dünyadaki kıyı şehirlerini derinden tehdit edecek." diyor ve National Geographic'in hazırladığı bu son haritanın iklim değişikliğinin aslında bizleri ne kadar ilgilendirdiğini ortaya koyduğunu söylüyor. 

Adresini verdiğimiz internet sitesi küresel ısınmaya bağlı olarak deniz seviyelerindeki yükselmeyi göstermesinin yanı sıra küresel ısınmanın doğuracağı olumsuz etkilerle ilgili de bir özet içeriyor. Ayrıca ileride yaşanacak taşkınları gösteren sel analiz aracı ve küresel ısınmayla ilgili bilgiler içerek birkaç sunum ve bağlantı kaynağı da seçenekler arasına eklenmiş durumda.

Sitede yer adlarıyla arama yapabileceğiniz haritaya ulaşmak için buraya tıklayın. Haritanın altından ısı derecesini arttırıp azaltarak olası değişiklikleri gözleyebilirsiniz.

Etiketler: before the flood belgeseli, tufandan önce belgeseli, küresel ısınma haritası, il il küresel ısınma haritası, leonardo dicaprio belgesel

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap