Internet Explorer Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > Internet Explorer Nedir? Ne İşe Yarar?
Internet Explorer Nedir? Ne İşe Yarar?

Popüler web tarayıcılarından biri olan ve birçok kullanıcı tarafından yavaş olması nedeniyle eleştirilen Internet Explorer nedir? Ne işe yarar? Ayrıntılar haberimizde...

Internet Explorer Nedir? Ne İşe Yarar?

Windows Internet Explorer (İnternet Kâşifi ya da İnternet Gezgini) ya da eski adıyla Microsoft Internet Explorer. Microsoft tarafından geliştirilen ve 16 Ağustos 1995 tarihinde piyasaya sürülen bir web tarayıcısıdır. Windows, Windows Mobile, Mac OS, Xbox 360, Xbox One ve Solaris platformlarında kullanılmakta fakat bu platformların hepsi için geliştirilmesi durdurulmuştur. Microsoft Windows işletim sistemine entegre edilmiş bir şekilde kullanıcılara sunulduğundan dolayı Windows işletim sistemine sahip tüm bilgisayarlarda Internet Explorer kurulu gelmektedir. Windows Vista ile birlikte adı Windows Internet Explorer olarak değiştirildi. Günümüzde geliştirilmesi durdurulmuştur.Internet Explorer'ın ilk sürümü Spyglass, Mosaic tarayıcısı taban alınarak 1995 yılında yapılmış ve Microsoft ile Spyglass arasında yapılan anlaşmaya göre Spyglass, Microsoft'un Internet Explorer ile elde ettiği kârın dörtte birini alacaktır. 3. sürümüne kadar dikkat çekmeyen bir tarayıcı olan Internet Explorer'ın pazardaki rakibi Netscape Navigator idi.

Internet Explorer ikinci sürümüyle birlikte teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya başladı: Mac OS ve Windows desteği, SSL, HTTP çerezleri, RealAudio, VRML ve NNTP teknolojileri Explorer'a entegre edildi.

Teknik olarak hep geriden gelen Internet Explorer, 3. sürümü ile birlikte teknik açıdan geliştirildi. CSS, metabilgi, PICS, multimedia, java applet ve ActiveX desteği ile birlikte oldukça kullanışlı bir hale geldi.

Microsoft, Explorer'ın popüler hale geldiğini farkedince Internet Explorer'a bir e-posta istemcisi, adres defteri, NetMeeting ve Windows Media Player'ı da entegre etti. Ayrıca, internet servis sağlayıcılar için otomatik olarak ayarları yapılmış bir Internet Explorer sunma olanağından dolayı tüm ağ paketleri Internet Explorer ile gelmeye başladı.

Explorer'ın en büyük rakibi Netscape en ağır darbeyi Internet Explorer'ın 4. sürümüyle geldi. Microsoft, bilgisayar pazarında en çok kullanılan işletim sistemi olma avantajını kullanarak Internet Explorer'ı Windows'a entegre etti. Böylece Windows işletim sistemine sahip olan tüm bilgisayarlarda Internet Explorer yer almaya başladı. Explorer, rakiplerinin sağladığı tüm özellikleri sağlamaya başlayınca kullanıcılar yeni bir tarayıcı indirmek için zaman harcamak yerine kurulu olarak gelen Internet Explorer'u tercih ediyorlardı. Bu sayede Explorer en popüler tarayıcılardan biri haline geldi.

Etiketler: internet explorer, internet explorer nedir, internet explorer ne işe yarar

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap