İnternet Bağlantısında Wi-Fi'ye Alternatif Geliyor


Teknonce > Teknoloji > İnternet Bağlantısında Wi-Fi'ye Alternatif Geliyor
İnternet Bağlantısında Wi-Fi'ye Alternatif Geliyor

Li-Fi olarak anılan yeni teknoloji led ampüller üzerinden internet sağlamayı hedefliyor. Ayrıntılar haberimizde.

Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Uysal, ürettikleri yeni proje sayesinde Wi-Fi'ye alternatif olarak gösterilen Li-Fi teknolojisiyle led ampullere yerleştirilecek vericiler aracılığıyla ışık üzerinden internet erişiminin mümkün olabileceğini söyledi. Li-Fi'nin led ampullerin hem aydınlatma hem de kablosuz veri iletimi için kullanıldığı yeni bir teknoloji olduğunu dile getiren Uysal, bu teknoloji ile tüm led ampullerin birer kablosuz modeme dönüşeceğine inanıyor. Uysal, "Bu sayede internete ampuller üzerinden bağlanmak mümkün olacak. Kablosuz haberleşmede çığır açacak bir teknoloji. Yaygınlaşmasıyla birlikte telekomünikasyon sektöründe büyük değişimlere yol açacak ve özellikle Wi-Fi teknolojisine alternatif olacak." dedi.

Özyeğin Üniversitesi'nde Li-Fi konusunda yaklaşık 4 yıldır AR-GE çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Uysal, ekibi ile ilk başta teorik çalışmalar gerçekleştirdiklerini dillendiriyor. Ampullere interneti göndermenin farklı yolları bulunduğunu ancak kendilerinin fiberobtik kablo üzerinden gönderme sitemi üzerinde çalıştıklarını kaydeden Uysal, "Daha sonra ampulden de Li-Fi teknoloji sayesinde internet son kullanıcıya ulaşacak." ifadelerini kullandı. 

Ürettikleri bu teknolojinin Wi-Fi teknolojisinden çok daha hızlı ve ucuz olacağını belirten Uysal, bu alanda İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Türkiye'de çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu teknolojinin sahip olduğu hız sayesinde havaalanları, kafe ve meydanlar gibi kalabalık yerlerde internet kullanımının çok daha kolaylaşacağı kaydedildi. 

2019'un sonunda pilot uygulamaları yapılacak olan bu yeni teknoloji Türkiye'de de Dünya ülkeleriyle birlikte ilerleyecek. Uluslararası alanda da çalışmaları yürütülen teknolojinin patenti için Özyeğin Üniversitesi adına başvuruların yapıldığı da bildirilen haberler arasında.

Etiketler: li-fi, wi-fi, özyeğin üniversitesi, teknoloji, Prof. Dr. Murat Uysal

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap