İnternetten Yasa Dışı Film İzlemeye Ceza Geliyor


Teknonce > Teknoloji > İnternetten Yasa Dışı Film İzlemeye Ceza Geliyor
İnternetten Yasa Dışı Film İzlemeye Ceza Geliyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı internetten yasa dışı film indirmelerine karşı yaptırımları genişleteceğini duyurdu.

Her geçen gün büyüyen internet ortamında kullanıcıların izlemek istedikleri filmlere ne kadar kısa sürede ulaştığı herkesçe biliniyor. Bu filmler sadece izlenmekle kalmayıp, birçok sistem üzerinden indirilip bilgisayarlara da kaydedilebiliyor ve bu yolla CD'lere de yazdırılabiliyor. Korsan içerik olarak adlandırılan bu uygulamalara Kültür ve Turizm Bakanığı tarafından yaptırımlar ağırlaştırılacak. Uygulamalar ise internet kullanıcılarını da kapsıyor. Bu uygulamasıyla kullanıcıları korsan içeriklere ulaşımdan caydırma amacında olan Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir çalışma içerisinde olduğunu duyurdu. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun yeniden düzenlenmesiyle gelecek yeni uygulamalar kanun taslağı haline getirilip meclise sunulacak. 

Cezalar Nasıl Olacak?

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamasında bu konuda çok fazla ayrıntı verilmemiş olsa da, anlaşıldığı kadarıyla, kullanıcılara internet yavaşlatma cezası verilecek. Korsan içerik indirdiği tespit edilen internet kullanıcılarının önce internetleri yavaşlatılacak. Uygulamaların devam etmesi halinde ise yaptırım internet aboneliğinin iptal edilmesine kadar genişletilecek. 

Son olarak bu uygulamaların yasanın çıkışından önceki süreci ilgilendirmeyeceğini belirten Avcı, Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi adında bir birim kurmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Bu yolla sanat eserleri ve sinema filmlerinin internet ortamında korsan kullanımının önüne geçilmeye çalışılacak.

Etiketler: kültür ve turizm bakanlığı, korsan film yasası, korsan film yeni yaptırım, internet yavaşlatma, internet kapatma cezası

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap