İOS 11 Neler Getirdi?


Teknonce > Teknoloji > İOS 11 Neler Getirdi?
İOS 11 Neler Getirdi?

Apple sonunda İOS 11'i duyurdu. Peki İOS 11 Apple kullanıcılarına nasıl yenilikler sağlıyor?

Uzun zamandır beklenen İOS 11 sonunda WWDC17 konferansında duyuruldu. Apple kullanıcılarının cihazlarına yeni gelecek özellikler resmen kamuoyuyla paylaşıldı. İOS'un çıkış tarihi ise önümüzdeki Eylül ayı olarak açıklandı. Yakın bir zamanda ise İOS 11'in beta sürümü yayınlanacak. Bu açıklaması sırasında Tim Cook, İOS 10'ın %96 müşteri memnuniyeti seviyesine ulaştığını da belirtirken, Apple kullanıcılarının geneli için de %86'lık bir dilimin memnun olduğunu duyurdu. Bunun ardından da İOS 11'le gelen yeni özellikler açıklandı.İOS 11 Ne Tür Yeniliklerle Geldi?

Apple'ın kullanıcılardan gelen şikayetlerin birçoğunu değerlendirdiği ve İOS 11'i bu şekilde tasarladığı anlaşılıyor.

Kontrol Merkezi Değişti

Apple'ın bu son güncellemesiyle birlikte Kontrol Merkezinde çeşitli değişiklikler yapıldı. Yıllardır aynı kontrol merkeziyle çalışan kullanıcılara ilk bakışta biraz garip görünse de Kontrol Merkezi daha kullanışlı bir hale getirildi. Artık kontrol merkezi sayfa sayfa değil, kutularla yönetilecek. Kutucuğa dokunulduğunda da kutunun içeriğindeki sayfa önünüze geliyor. 

Veri Senkronizasyonu

Iphone'lara gelen son güncelleme, veri senkronizasyonunu da daha kullanışlı bir hale getirdi. Artık Siri, farklı cihazlarda kullanıldığında kişilik bölünmesi yaşamayacak. Siri, bütün cihazlarda aynı şekilde, istenilen verilere ulaşabilecek. Siri'yle aynı fotoğraflar düzenlenip, aynı mesajları filtreleyebilecek. 

iMessage Yenilendi

Son güncellemeyle birlikte iMessaje uygulaması da yenilenerek daha kullanışlı hale getirildi. Buradaki mesajlar artık bulut üzerinde saklanabilecek. Apple kullanıcıları mesajlaşırken artık birbirlerine para da gönderebilecek. Yeni açıklanan Apple Pay'in, Apple kullanıcıları tarafından ne kadar sıklıkla kullanılacağını bizler de merak ediyoruz. Bunların yanında yeni iMessage'da çıkartmalar ve sık kullanılan bazı kısayollar da bulunuyor. 

Sanal Emniyet Kemeri

Yeni gelen İOS sürümüyle birlikte artık daha güvenli seyahat seçeneği de Apple kullanıcılarıyla buluşuyor. Sürücüler, araç kullanımı sırasında "sürerken rahatsız etme" özelliğini etkileştirerek sanal bir emniyet kemeri oluşturacaklar. İstenildiği takdirde araç hareket ettiği anda özellik kendi kendini aktive edebilecek. Bu yeniikle birlikte sürüş esnasında bildirimler devre dışı bırakılacak ve yalnızca boş bir ekran gösterilecek. Siri ya da kontrol merkezi aracılığıyla da uygulama kolay bir şekilde kapatılabilecek. Bununla birlikte eğer telefonunuza mesaj gelirse, önceden verilmiş talimatla mesaj otomatik olarak yanıtlanabilecek.

Siri Yenilendi

İOS 11'le birlikte Siri de daha gelişmiş şekilde karşımıza çıkıyor. Daha derin öğrenme yeteneği ve değişen sesiyle karşımıza çıkacak olan Siri, çeviri özelliğine kavuştu. Apple News'de dolaşırken önemli haberleri de kullanıcılara önerecek olan Siri, hayatınızın büyük bir bölümünde size yardım etmek üzere geliştirildi. Yeni alınan konser gibi etkinlik biletleri otomatik olarak takvime eklenebileceği gibi benzer etkinlikler de Siri tarafından kullanıcılara önerilecek. 

App Store Yeniden Tasarlandı

9 yıllık App Store tasarım olarak daha sade bir görünüme kavuşturuldu. Today uygulamasıyla birlikte kullanıcılar App Store'a eklenen yeni uygulamalara da daha kolay bir şekilde erişebilecek. Oyunlar da artık yeni bir sekmede gösterilecek.

Canlı Fotoğraflara Düzenleme Seçenekleri

Apple, canlı fotoğrafları kullanıcıları için daha ilgi çekici bir hale getirmek niyetinde. Artık canlı fotoğraflar kırpılabileceği gibi, üzerlerine efektler de eklenebilecek. 

Apple Haritalar Yenilendi 

Haritalardaki yeni özelliklerin tüm ülke ve bölgelerde kullanımı biraz zaman alacak gibi görünse de gelen yenilikler Apple severler için şaşırtıcı olacak gibi görünüyor. Artık yalnızca dış mekanlar değil, kapalı mekanlar da Apple haritalar üzerinden görüntülenebilecek. Yeniliklerle birlikte büyük şehirlerdeki büyük yapıların kat planlarına varıncaya kadar inceleme imkanı Apple kullanıcılarının hizmetine sunulacak. Trafikteyken de sürücülerin işlerini kolaylaştırmak adına Apple haritalara şerit takip sistemi eklendi. 

Geliştirilmiş Bildirim Merkezi

Kilit ekranlarından cevapsız bildirimlere ulaşmak, önceki İOS sürümlerinden daha kolay bir hale getirildi. Basit bir kaydırma hareketiyle bildirim detayları görüntülenebileceği gibi uygulamaya gidilmeden de bazı ayrıntılara ulaşılabilecek. 

Yenilenen özellikleriyle yeni İOS'lar kullanıcıların işlerini her geçen gün daha da kolaylaştıracak gibi görünüyor. 

Etiketler: ios yenilikler, ios 11 yeni özellikler, ios 11 kontrol merkezi, ios 11 veri senkronizasyonu, ios 11 siri, ios 11 app store, ios 11 haritalar

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap