IPhone'ların Kaynak Kodları Hacklendi!


Teknonce > Teknoloji > IPhone'ların Kaynak Kodları Hacklendi!
IPhone'ların Kaynak Kodları Hacklendi!

Apple gibi bir teknoloji devinin sırlarını nasıl sakladığını ve buna ne kadar önem verdiğini hepimiz biliriz. Ancak Apple, bu seferki sızıntıyı doğruladı. Apple'ın yazılımlarda kullandığı kaynak kodlarının bir kısmı hacklendi! Peki şimdi ne olacak?

Dünya devi pek çok şirket, sırlarını özenle saklarlar. Bir teknoloji devi ve dünyanın en büyük telefon markası için de bu sırlar elbette kullandığı kodlardır. Apple da bunların önemini biliyor ve bu kodları gizli tutuyordu. Ancak ios'un bazı kaynak kodları birkaç gün önce Github'da göründü. Olayın hemen ardından kodlar, Apple'ın GitHub'a gönderdiği DMCA uyarısı sonucunda kaldırıldı.Ancak Apple'dan gelen açıklamaya göre bu kodların kullanımı 3 yıl önce bırakılmış. Apple kodların gerçek olduğunu kabul etse de, bu kodların eski bir yazılıma ait olduğunu açıkladı.

Kodların sızmasıyla ilgili açıklama yapan Apple yetkilileri, bu durumun kullanıcılar açısından bir zaafiyet oluşturmayacağını söyledi. Apple, kodların üç yıl öncesinden kaldığını ve tasarım gereği Apple ürünlerinin güvenliğinin kaynak kodlarının gizliliğine dayanmadığını söylüyor. Yani yaşanan bu sızıntı kullanıcıların Iphone telefonlarında herhangi bir güvenlik açığı oluşturmayacak.

Bunun yanında, ios 9'a ait olduğu anlaşılan kodları kullanan az sayıda kullanıcı olduğu da biliniyor. Gelen güncellemeden sonra şimdiki IPhone kullanıcılarının %93 lük bir kısmı en az ios 10 kullanıyor.

Ancak yine de bu kodları sızdırıp yayınlayanların, daha farklı kodlara da ulaşıp ulaşmadığı şimdilik bilinmiyor. Kodlara ulaşanların yayınladıkları, ellerinde olanın bir kısmı da olabilir. Öyle bir durumda Apple gibi bir teknoloji devinin takınacağı tavır ise merak konusu.

Etiketler: iphone kaynak kodları hacklendi,apple kaynak kodları,iphone güvenlik açığı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap