IPhone'unuzun Gizli Kodları


Teknonce > Teknoloji > IPhone'unuzun Gizli Kodları
IPhone'unuzun Gizli Kodları

IPhone telefonlarınızla çeşitli bilgilere erişebileceğiniz kodlar olduğunu biliyor muydunuz? İşte o kodlar...

Tüm telefon markaları gibi IPhone'ların da çeşitli gizli kodları bulunmaktadır. Mobil cihazlar çeşitli bilgilere erişmenize izin verse de bu kodları her zaman her yerde bulmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Aslında birçok kullanıcının bu tarz kodlar olduğundan bile haberi yoktur. Sizler için IPhone'larda kullanılabilecek bazı kodları yayınlıyoruz. Yalnız hatırlatmak gerekir ki kodların tamamı cihazınızda çalışmayabilir. Bunun sebebi ise GSM operatörünüzdür. Kodların bir kısmı operatörlere göre de değişkenlik gösterebilir. Şu durumda yapmanız gereken, kodun GSM operatörünüze uygun halini internette aramaktır.  Buradaki kodlar genel kodlardır. #, * ve sayılardan oluşan kodları telefonunuzun arama kısmına yazmanız gerekmektedir. Kodu yazdıktan sonra aramaya basmayın. Kod kendi kendine çalışacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; eğer kod çalışmazsa kodun GSM operatörünüze uygun halini aramanız gerekmektedir.

IMEI Numarası

Bu, uluslar arası mobil cihaz kimliğinizdir. IMEI numaraları 15 hanelidir ve size özeldir. Bu numaraya telefonunuzun ayarlar bölümünden ulaşabileceğiniz gibi *#06#'yi tuşlayarak da görebilirsiniz.

Kapsama Alanı Testi

Bu, gizli kodlardan biridir. Bu kod sayesinde etrafınızdaki baz istasyonundan gelen güç verilerinizi görebilirsiniz. Sonuca ulaştığınızda -50 ve civarı ise telefonunuzun baz istasyonundan aldığı güç iyi bir kıvamda demektir. Ancak eğer -120 civarında bir rakam görürseniz gücünüzün düşük olduğu sonucunu çıkarabilirsiniz. Bu kodu yazdıktan sonra aramaya basmanız gerekiyor: *3001#12345#* yazın ve arama tuşuna basın.

Arama Bekletme

Size arama geldiğinde eğer arama bekletme özelliğiniz etkin değilse ve o sırada başka biriyle görüşüyorsanız sizi arayanlardan haberiniz olmaz. Dolayısıyla birçok kullanıcı ayarlar bölümünden arama bekletme seçeneğini etkinleştirir. Ancak bunu basit bir kodla yapmanız da mümkün. * # 43 # yazarsanız telefonunuzun arama bekletme özelliğinin etkin olup olmadığını sorgularsınız. * 43 # yazmanız halinde arama bekletme seçeneğini etkinleştirirsiniz.  # 43 # yazarak bu özelliği tekrar kapatmanız da mümkün.

Arama Yönlendirme Kodu

Eğer önemli bir işiniz varsa ve telefon aramalarını başka bir numaraya yönlendirmek istiyorsanuz bu kodları kullanabilirsiniz. Arama yönlendirme durumunuzu sorgulamak için # 21 # yazın. Telefonunuzu ulaşılamaz hale getirmek için * # 62 # yazın. Tüm bu özellikleri devre dışı bırakmak için ## 002 # yazın.

Gizlilik

Yaptığınız aramalarda numaranızın gizli kalmasını istediğiniz durumlar olabilir. Bunun için kullanmanız gereken kod  # 31 #. Bu kodun ardına aramak istediğiniz telefon numarasını yazıp aramaya bastığınızda karşı tarafta bilinmeyen numara yazısı çıkacaktır. 

Gelen Aramalar

* # 30 # yazıp aramaya bastığınızda gelen aramaların toplam sayısını görebilirsiniz.

GSM Operatörü Numarasına Ulaşma

* # 5005 * 7672 # yazarak bağlı olduğunuz GSM operatörünün mesaj merkezi numarasını elde edebilirsiniz.

Gelişmiş Arama Modu (EFR Modu)

Bu kodu etkinleştirdiğinizde telefon görüşmelerinizde EFR modunu açmış olursunuz. EFR görüşmelerinizin daha kaliteli bir ses ayarında yapılmasını sağlar. Ancak şarjınızın bitme süresi de buna bağlı olarak kısalacaktır. Kodu kullanmadan önce bir kere daha düşünmenizi öneririz. * 3370 # yazarak modu etkinleştirebilirsiniz. Ancak tüm GSM operatörlerinin bu modu desteklemediğini belirtmek isteriz.

Mobil Hizmetler

Bu kodu kullanarak mobil hattınız için hangi hizmetlerin devre dışı olduğunu kontrol edebilirsiniz. *#33# yazıp aramaya basın.

Etiketler: apple gizli kodları, ıphone imei sorgulama, ıphone arama bekletme, ıphone yönlendirme, ıphone gizli numara, ıphone gelişmiş arama

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap