iPhone X Ekranı Sorunlu Mu?


Teknonce > Teknoloji > iPhone X Ekranı Sorunlu Mu?
iPhone X Ekranı Sorunlu Mu?

Apple'dan iPhone X alacaklara uyarı geldi. iPhone X ekranlarında yanma sorunu yaşanabilir!

Bu yıldan itibaren dev teknoloji firmaları artık telefonlarını oled ekranla üretmeye başladılar. Apple'ın piyasaya bomba gibi düşen son telefonunda da oled ekran kullanıldı. Ancak anlaşılan o ki telefon üretici firmalar, ürettikleri cihazları daha hızlı bir şekilde piyasaya sokabilmek için, bazı hataları göz ardı ettiler. Telefon piyasasında yeni sayılan oled ekran teknolojisi, önceden beri kullanılan ekranlara kıyasla daha farklı sorunları bizlerle karşılaştıracağa benziyor. Nitekim Google’ın Pixel 2 XL modelinin kullanıcılara ulaşmasından sonra rapor edilen sorunlar bu iddiaları destekler nitelikte.Samsung tarafından üretilip diğer telefon şirketlerine satılan oled ekranlar Apple tarafından da satın alınıp iPhone X'te de kullanıldı. Apple yetkililerinin yaptığı son açıklamaya göre ise Pixel 2 XL'de yaşanan sorunlar iPhone X'te de yaşanabilir. Gelen Açıklamadan sonra Apple'ın, oled ekran sorununun çözümüne bir katkı sağlayamamış olduğu soruları teknoloji takipçileri tarafından sorulmaya başlandı bile. iPhone serisinin 10. yılına özel çıkarılan telefonda da kullanıcılar oled ekran sorunu yaşayabilirler. 

iPhone X Ekran Yanma Sorunu Nedir?

Oled ekranlarda yanma denilen sorun Pixel 2 XL'de kendini şu şekilde göstermişti: Ekranda yer alan görüntüyü ekrandan kaldırdıktan sonra da belirli bölgelerde önceki görüntüye ait lekeler kalıyor. Yani telefonunuzda bir sayfa ya da uygulamadan başka bir sayfa ya da uygulamaya geçtiğinizde, geldiğiniz yeni ekranda önceki ekranın izlerine rastlıyorsunuz.

Anlaşılan o ki Apple yetkilileri, daha önceden Google'a yöneltilen sert eleştiriler hatırlandığında, iPhone X'e yöneltilecek eleştirileri şimdiden yumuşatmanın telaşına düşmüş durumda. Apple'dan yapılan resmi açıklama ise şu şekilde:

"Bir OLED ekrana elverişsiz açılardan baktığınızda renk ve tonda küçük farklılıklar görebilirsiniz. Bu, OLED ekranların bir özelliği olup normal bir davranıştır. Uzun süreli kullanım sonucunda OLED ekranlarda hafif görsel değişiklikler görülebilir. Bu da beklenen bir davranış olup ekranda görüntünün (yeni bir görüntü gösterildikten sonra bile) silik bir imgesinin gösterildiği, “ekran yanması” veya “yanma” olarak bilinen davranışı da içerebilir. Bu, aynı yüksek kontrastlı görüntünün uzun süre gösterilmesi gibi daha ekstrem durumlarda ortaya çıkabilir. Super Retina ekranı, OLED ekranlarda görülen “yanma” etkilerini azaltma konusunda akıllı telefon dünyasının en iyisi olacak şekilde tasarladık."

Süper retina ekranının iPhone X'te bu sorunları ne kadar gidereceğini bekleyip görmekten başka çaremiz yok gibi görünüyor. Pixel 2 XL'in belli bir kullanımdan sonra kullanıcılara gözle görünür sorunlar yaşattığı biliniyor. Apple'ın 10. yıla özel çıkardığı iPhone X'te ekran sorunun ne kadar ileri gideceğini ise zaman gösterecek. 

Etiketler: iPhone X ekran yanma sorunu nedir, iphone x ekran sorunu, iphone x yanma, i phone x sorun, oled ekran yanma sorunu, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap