Isaac Newton Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Isaac Newton Hayatı ve Buluşları
Isaac Newton Hayatı ve Buluşları

Bilim tarihinin önemli ismi Isaac Newton kimdir ve buluşları nelerdir? Isaac Newton'un kısaca hayatı...

Isaac Newton Kimdir? Isaac Newton'un Kısaca Hayatı

Bilim tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Isaac Newton, 25 Aralık 1642’de İngiltere’de dünyaya geldi. Hasta ve erken doğan Newton'ın hayatta kalamayacağı düşünülüyordu ancak hayata tutunmayı başardı ve bilim tarihine de adını yazdırdı. Babası da o doğmadan önce hayatını kaybetti. Newton daha 4 yaşındayken annesi kendine yeni bir eş buldu ve ardından da yeni kocasının yanına yerleşti.Annesi Newton'ı anneannesinin yanına bıraktı ve Newton 11 yaşına kadar annesinin yanında kaldı. Evlilikten 7 yıl sonra Isaac Newton'ın annesinin yeni eşi de ölünce yüklü bir servetle geri döndü.

Annesi Isaac'i çiftçi yapmak istediği için onu çiftlik işlerine gönderiyordu. Newton ise bu zamanlarda çiftçilikle uğraşmak yerine gökyüzünü inceliyor ve kitaplar okuyarak kendini geliştiriyordu. Sonunda annesini ikna ederek eğitimine devam edebildi. Isaac Newton, 1661 yılında Cambridge'de Trinity College'e girmeyi başardı. Cambridge'deki yıllarında da kendini geliştirmeyi başaran Newton, Kepler, Kopernik ve Galile gibi büyük bilim insanlarının kitaplarını okudu. (Kepler'in çalışmaları için tıklayın.) (Kopernik'in çalışmaları için tıklayın.) (Galile'nin çalışmaları için tıklayın.)

1665 yılının Ağustos ayında Londra'da veba salgını başlayınca çiftliğe kapandı ve bu dönem Newton'un hayatında en parlak yıllar oldu. İki sene çiftlikte çalışan Newton, kütle çekim yasasının temellerini burada oluşturdu. Diferansiyel ve integral çalışmalarının temelleri de yine burada geçen iki yılda şekillendi.

Veba salgınının geçmesiyle 1667'de Cambridge Üniversitesi tekrar açıldı ve Isaac Newton Matematik profesörü olarak buraya döndü. Bundan sonraki 30 yıllık çalışmalarını burada sürdüren Newton, bu süreçte birçok bilim insanıyla mektuplaşıp fikirleri ve çalışmalarını hızla geliştirdi. 

1696'da Kraliyet Darphanesi müdürlüğü teklif edilince burada göreve başladı. Bu işi de oldukça ciddiye alan Isaac Newton, sahte parayla mücadelede önemli başarılar kaydetti. Bundan sonra da 1703 yılında Royal Society'nin başına getirildi ve 31 Mart 1727'de hayatını kaybedene kadar da bu görevde kaldı. Royal Society'de görev yaparken, 1905 yılında şövalye ünvanı aldı.

Isaac Newton'un Buluşları Kısaca Nelerdir? 

Newton denilince akla kütle çekim yasası gelir çünkü fizik tarihinde böyle bir fikir adeta bir devrim yaratmıştır. Bunun yanında matematiğin neredeyse her alanına katkılar sunan Newton, birçok integral ve diferansiyel hesapları geliştirmiştir. Bilime en büyük katkılarından biri de mekanik alanındadır. Kepler yasalarıyla birlikte merkezkaç kuvveti yasasını birlikte ele alarak kütle çekim yasasını ortaya çıkarmıştır. Bunların yanında, hareket yasaları olarak bilinen eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ifade eden yasa ve etki ile tepkinin eşitliği de Isaac Newton'un buluşları olarak fiziğin en önemli yasalarındandır.

Başına Elma Düşmesiyle Yer Çekimini Bulan Bilim İnsanı Kimdir?

Bu meşhur hikayeyi hepimiz duymuşuzdur. Yukarıdaki sorunun cevabı Isaac Newton'dur. Yer çekimi kuvveti daha önce insanlar tarafından bilinmiyordu. Isaac Newton yıllardır fizik ve fizik yasaları üzerine kafa yorup çalışmalar yürütüyordu. Elbette, elmanın düşmesiyle bir anda bu bilgiye ulaşmış değildir. Yıllardır yürüttüğü çalışmaları öyle bir yere gelmiştir ki; burada elma ufak ve sembolik bir ilham kaynağı olarak kabul edilmelidir. Başına elma düştükten sonra fiziğin en önemli kanunlarından biri olan yerçekimi kanunu, Isaac Newton tarafından ortaya konulmuş ve daha sonradan formülize edilmiştir.

Isaac Newton'ın Eserleri Nelerdir?

Method (Yöntem)

De Motu Corporum in Gyrum (1684)

Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)

Opticks (Optikler) (1704)

Arithmetica Universalis (Evrensel Aritmatik) (1707)

The System of the World, Optical Lectures, The Chronology of Ancient Kingdoms, (Amended) and De mundi systemate (1728)

Observations Prophecies Of Daniel and Apocalypse of St. John (1733)

An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture(1754)

Yerçekimi

Etiketler: newton hayatı kısaca, newton buluşları kısaca, newton eserleri, newton yasa, newton kimdir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap