Işığı Yansıtmayan Dev Bir Gezegen Bulundu


Teknonce > Astronomi > Işığı Yansıtmayan Dev Bir Gezegen Bulundu
Işığı Yansıtmayan Dev Bir Gezegen Bulundu

Bilim insanları, Güneş Sistemi'nin dışında yer alan ve kapkaranlık bir gezegen keşfettiler. Dev gezegen, ışığı neredeyse hiç yansıtmıyor!

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde uzay araştırmaları yapan bilim insanları, Hubble uzay teleskobu aracılığıyla Güneş Sistemi’nin dışında yer alan ve ışığı hiç yansıtmayan yüzeye sahip dev bir gezegen keşfettiklerini açıkladılar. Taylor Bell'in öncülük ettiği çalışmalarda gökbilimciler siyah gezegene WASP-12B adını verdiklerini duyurdular. Bell ve çalışma arkadaşları, McGill Üniversitesi’nin astrofizik dergisinde yayınlanan bilimsel makalelerinde, WASP-12B’nin, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in neredeyse iki katı büyük olduğunu ve etrafında döndüğü yıldıza çok yakın olduğu için siyah gezegenin 1 yıllık döngüsü için geçen sürenin 24 saate, yani Dünya’nın 1 günlük hareketiyle aynı olduğunu bildirdiler.

Yıldızına bu kısa mesafesi ve büyüklüğüne kıyasla hızlı hareket etmesi sebebiyle gezegen yüzeyinin 2600 dereceye kadar ısındığı tahmin ediliyor. Işığı emen şeyin ise simsiyah atmosferindeki yoğun gaz ve çeşitli maddeler olduğu tahmin ediliyor. Ancak gezegenin bu kadar karanlık olmasının sebebi tam olarak anlaşılabilmiş değil. 

Araştırmalar sonucu, bu gaz devinin atmosferine gelen ışığın yüzde 94'ünü emdiği tespit edildi. Uzmanlara göre bu türden gezegenler genel olarak üzerlerine gelen radyasyonun yüzde 40'ını emiyor. Bilim insanları, gezegenin dışa yansıttığı ve 'albedo' denilen yansıyan ışık miktarını ölçmeyi başardılar. Sonuçlar gezegenin yansıttığı ışığın son derecede düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Bunların yanında, gezegenin aslında simsiyah olmadığı, aşırı sıcaklıktan dolayı yüzeyde eriyen metallerin gezegene kırmızımsı bir renk de kattığı açıklandı. 

Etiketler: albedo, gaz devi, yıldız, güneş sistemi, karanlık gezegen, dev gezegen, bilim, uzay, WASP-12B, hubble, ışığı yansıtmayan gezegen

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap