İskenderiyeli Heron Kimdir? Neyi İcat Etmiştir?


Teknonce > Bilim > İskenderiyeli Heron Kimdir? Neyi İcat Etmiştir?
İskenderiyeli Heron Kimdir? Neyi İcat Etmiştir?

Antik Çağ'da yaşamış Yunan matematikçi ve mühendis olan İskenderiyeli Heron kimdir? İskenderiyeli Heron neyi icat etmiştir? İşte İskenderiyeli Heron'un eserleri ve hayatı...

İskenderiyeli Heron Kimdir? Neyi İcat Etmiştir?

İskenderiyeli Heron, M.S. 10 yılında İskenderiye, Mısır, Roma İmparatorluğu'nda dünyaya gelmiştir. Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Heron'un ünlü İskenderiye Kütüphanesi dahil birçok yerde çalışmalarının olduğu ve buralarda eğitim verdiği kesin olarak bilinmektedir. İskenderiyeli Heron'un yazdıklarının birçoğunun matematik, fizik, mekanik ve pnömatik dersleri için hazırlanmış ders notları olduğu düşünülmektedir. Heron'un otomatik cihazlar ve sibernetik ile ilgili çalışmaları ilk resmi araştırması olarak kabul edilmektedir.Heron, buhar gücüyle çalışan Aepolipile olarak bilinen bir cihazın mucididir. Aepolipile yani Heron Çeşmesi, üst üste duran cam haznelerin borular aracılığıyla birbirlerine bağlanmasıyla oluşan, su ve hava basıncından yararlanan ve teoride sonsuza kadar devir daim yapan bir fıskıyeyi oluşturan sistem olarak tanımlanmaktadır. İskenderiyeli Heron'un otomatlar yani gizemli araçlar alanındaki ilk çalışması ise sihirli sürahidir. Bu sürahinin sapında bir delik vardır. Sürahinin içindeki suyu boşaltmak isteyen kişi bu deliği parmağıyla kapatırsa su akmaz, açarsa su akar. 

İskenderiyeli Heron'un hava basıncı, boşluk ve denge ilkelerinden yararlanarak yaptığı bir diğer araç ise bir tapınak kapısının otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan düzenektir. Heron'un yaşadığı dönemde her tapınağın yanında bir sunak taşı bulunuyordu. İskenderiyeli Heron'un yaptığı düzenek sayesinde bu sunak taşının üzerinde bir ateş yakıldığı zaman tapınağın kapısı kendiliğinden açılıyor, ateş sönünce kapı kapanıyordu.

Eserleri

Mechanica

Mechanica 3 kitaptan oluşmuş ve genel olarak mimarlara veya inşaat işlerine yararlı olmak amacıyla yazılmıştır. Mechanica'nın 1. kitabında hareket, statik ve denge konuları, 2. kitapta ağır cisimlerin kaldırılmasını sağlayacak mekanizmalar önermiş ve düzlemsel cisimlerin ağırlık merkezlerinin hesaplanmasına yönelik çalışmalar yapmıştır. 3. kitapta ise ağır cisimlerin kaldırılmasından sonra nasıl taşınabilecekleri konu edilmiştir.

Pnömatika

Pnömatika'nın ilk bölümü sıvı basıncıyla ilgili kısmen doğru, yer yer tamamen yanlış teoriler içermektedir. 2. bölümde ise oyuncak olmaktan başka bir amaçla kullanılmadıkları tahmin edilen birçok mekanik aletin tasviri yer almaktadır. 

Metrica

Metrica da tıpkı Mechanica gibi 3 kitaptan oluşmaktadır ve 1. kitap oldukça önemlidir. Bu kitapta Heron, değişik geometrik cisimlerin alanlarının bulunmasıyla ilgili formüller vermiş ve bir sayının karekökünü veren bir algoritma kullanmıştır. 

Etiketler: iskenderiyeli heron kimdir, iskenderiyeli heron neyi icat etti, iskenderiyeli heron eserleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap