İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır?


Teknonce > Bilgisayar > İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır?
İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır?

Bilgisayarın beyni olarak bilinen işlemci nedir? İşlemci ne işe yarar? İşlemci çeşitleri ve özellikleri nelerdir ?

İşlemci, bir bilgisayarda bulunan en önemli donanım bileşenlerinden birisidir. Bunun en büyük sebebi ise bilgisayar üzerinde yapılan tüm işlemlerin işlemci sayesinde yapılmasıdır.Günümüzde işlemci üreten birçok firma olmasına rağmen Intel ve Amd en çok tercih edilen markalardır.

İşlemci Nedir? İşlemcinin Yapısı ve Çalışması

İşlemci, birçok aritmetik ve mantıksal işlem yapabilme yeteneğine sahip olan bir donanım bileşenidir. 

İlk üretilen işlemciler üzerlerinde binlerce transistör barındırırken, teknolojinin gelişmesiyle milyonlarca transistör silikon bir çip sayesinde birleştirilerek işlemciyi meydana getirir.

Bilgisayara gönderilen komutlar işlemci üzerinde işlenir ve gerekli donanım bileşenine iletilerek işlemler gerçekleştirilir. Giriş birimleri sayesinde bilgisayara gönderilen tüm komutlar veri yolları ile işlemciye gönderilir. İşlemci kendisine gelen bu verileri
kendi anlayabileceği şekle yani ikilik sisteme çevirir. Daha sonra işlemi gerçekleştirerek işlenmiş veriyi gerekli birimlere iletir.

İşlemci Çeşitleri

İşlemciler, slot tipi ve soket tipi olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Slot Tipi İşlemciler : Dikdörtgen bir şekle sahip olan bu işlemci çeşidi alt kısmında bulunan bağlantı noktalarından anakarta bağlanır. Eski model bir işlemci olduğu için üretimi durdurulmuştur.

Soket Tipi İşlemciler : Anakart üzerinde bulunan işlemci yuvasına takılır ve yandaki mandallar sayesinde monte edilmiş olur.

İşlemcinin Görevi Nedir?

- Aritmetik ve mantıksal işlemler yapma,
 

- Gelen komutları alma,işleme ve gerekli yerlere iletme
 

- Tüm donanım bileşenlerinin doğru ve eş zamanlı bir şekilde çalışmalarını sağlamak

İşlemcinin Özellikleri

Komut Seti : İşlemciler üzerlerinde bulunan komut setleri sayesinde gelen komutları çözümler ve gerekli yerlere iletirler.

Clock Speed (Saat Hızı) : İşlemcinin, bir saniyede yaptığı işlem sayısını belirtir. Clock speed değeri ne kadar yüksek ise işlemcinin saniyede yapacağı işlem sayısıda o kadar yüksektir.

Veri Yolu Genişliği (Bus Width) : İşlemcinin aynı anda belleğe ve diğer giriş-çıkış birimlerine iletebildiği veri miktarıdır. 

Kelime Uzunluğu : Bir işlemcinin aynı anda işleyebileceği veri kümesidir.

Etiketler: işlemci nedir,işlemci nasıl çalışır,işlemci çeşitleri,işlemcinin görevi nedir,işlemcinin özellikleri,işlemcinin yapısı ve çalışması

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap