Ispanak Yapraklarından İnsan Kalbi Hücreleri Yetiştirilebilir


Teknonce > Bilim > Ispanak Yapraklarından İnsan Kalbi Hücreleri Yetiştirilebilir
Ispanak Yapraklarından İnsan Kalbi Hücreleri Yetiştirilebilir

Ispanak, besin değeri açısından süper besin olarak biliniyor. Ancak yapılan yeni bir deney yeşil yaprağın bir başka gücünü daha ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, sıvıları taşımak için bitkinin damar ağını kullanarak, ıspanak yaprakları üzerinde insan kalp hücrelerini yetiştirmeye yaklaştıklarını söylüyor. Bulgu, kalp krizi sonucu hasar gören kalp hücrelerini değiştirmek için kullanılabilecek.Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI), Wisconsin-Madison Üniversitesi ve Arkansas Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılara göre "Bitkiler ve hayvanlar sıvıları, kimyasalları ve makromolekülleri taşımak için esasen farklı yöntemler kullanıyor ancak bazılarının damar ağı yapılarında şaşırtıcı benzerlikler var. Bu durum bitkiler ve hayvanlar arasındaki benzerliği araştıran yeni bir bilim dalının potansiyelini ortaya çıkarıyor."

Üç boyutlu yazıcılarla insan hücresi oluşturma ve karmaşık damar sistemleri üretme çabaları devam ediyor ancak henüz bu alanda tam bir sonuç alınabilmiş değil. Kök hücrelerden yetişen doku çalışmaları da hızla devam etse de henüz burada da istenilen verim sağlanabilmiş değil.Bu yeni gelişme ise yeni bir yöntem ve bakış açısıyla ilerleyen bir çalışmanın ürünü olması sebebiyle ayrıca önemli ve alternatif bir çaba olarak görülüyor. Deney için araştırmacılar önce ıspanak yapraklarını mikrobiyolojik yöntemlerle sıyırdılar. Elde kalan materyal ise bitkinin damarları ve onları bir arada tutan yapıdan ibaret. Bu yapı da artık selülozdan ibaret olduğu için insan vücudunda kullanılmasının hiçbir zararı olmayacak çünkü selüloz doğal bir yapı.

Bu işlemin ardından elde edilen damarların içinden sıvı geçirilip geçirilemeyeceğini test eden araştırmacılar damar yollarına sıvı enjekte ettiler. Son aşamada da bu damarlara insan hücreleri ekildi. Tüm süreç boyunca herhangi bir sorun yaşamayan araştırmacı ekip, çalışmanın ilerleyen zamanlarda yol açıcı olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte benzer bir uygulamayı maydanoz, pelin (Lat. Artemesia annua) ve yer fıstığı saçak köklerinde de deneyen ekip, hücresizleştirme işlemini bunlarda da gerçekleştirmeyi başardı. Sonuç olarak bitkilerin yapısından yola çıkan araştırmacılar  insandaki kalp kasını taklit eden dokuları elde etmiş oldular. 

Bu Çalışmalarda Bitkilerin Kullanımı Daha Ekonomik Olabilir

Bitkilerin doku mühendisliğinde kullanılmasının bir avantajı da maliyetinin düşük olması. Yapay ve karmaşık kompozit malzemelerin tıpta kullanımı oldukça yüksek bir maliyet doğuruyor. Oysa bitkiler üzerinden yapılan bu gibi çalışmalar, maliyeti oldukça düşük bir seviyeye indirirken yöntemin basit ve doğal oluşu da ayrı bir avantaj doğuruyor. 

Etiketler: bitkiden kalp hücresi, 3 boyutlu yazıcı insan dokusu, doku mühendisliği, biyomedikal, kalp krizi çözüm

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap