İşte Geleceğin Dünya'sı ve Geleceğin Şehirleri


Teknonce > Bilim > İşte Geleceğin Dünya'sı ve Geleceğin Şehirleri
İşte Geleceğin Dünya'sı ve Geleceğin Şehirleri

Japon inşaat firması Shimizu Corporation yarının dünyasına ilişkin cesur mimari planlar geliştirmiş durumda. İşte önümüzdeki yıllarda Shimizu'nun hayata geçirmeyi planladığı geleceğin Dünya'sı, geleceğin şehirleri ve olağanüstü projeler. 

Birçok otorite, geleceğin dünyasında şimdiki alışkanlık ve üretim şekillerinin değişeceğine kesin gözüyle bakıyor. Bunun için özel şirketler uzun süredir yeni projeler üretme derdinde. İşte Shimizu'nun yıllar önce hazırladığı ve gerçekleştiymeyi düşündüğü projeler.Sürekli artan enerji talebine yanıt olarak Shimizu, Ay'ı devasa bir güneş enerjisi tesisi haline getirmek istiyor.

Ay'ın ekvator kuşağına kurulmak istenen bu güneş enerjisi panelleri 11.000 km'lik bir alana yayılacak. Bu güneş enerjisi bandı tarafından toplanan enerji, Ay'a yakın bir güç dönüştürme tesisine gönderilecek ve orada güçlü mikrodalga ve lazerlere dönüştürülecek. Ardından da enerji santralleri bu enerjiyi elektriğe dönüştürecek.

Bu süreçte teknolojik imkanları sonuna kadar kullanmayı düşünen şirket, Ay yüzeyine bu tesis için büyük makine ve techizatlar yerleştirilecek ve çok az sayıda astronot buradaki robotları yönetmek için orada bulunacak.

Green Float

Shimizu'nun Green Float projesi, güneş ışığının bol olduğu ve fırtınaların etkisinin de az olduğu ekvatoral Pasifik'te yüzen "botanik" şehirler inşa etmeyi amaçlıyor. 

Her adada 1000 metre yüksekliğinde bir kule olacak. 40.000 kişiye ev sahipliği yapacak bu şehirlerde işçiler ve çeşitli ofis çalışanları olacak. Kulelerin alt kısmında fabrikalar, üst kısmında ise ofisler ve evler yer alacak. Ayrıca adaların sahil kesimlerinde de villa tipi evler tasarlanmış.

Adada ayrıca tarım alanları, sulak bölgeler, deniz ürünleri elde etmek için sığ plajlar da düşünülmüş. Yani ada kendi ihtiyaçlarını %100 karşılayacak. Çevre dostu Green Float kentleri, dalga, rüzgar ve güneş enerjisi gibi çeşitli doğal enerji kaynaklarının yanı sıra okyanus termal enerji dönüşümünü de enerji üretiminde değerlendirecek.

Mega Piramit Şehir

Shimizu'nun geleceğin şehirleri için planladığı 2000 metre yüksekliğe sahip bu mega piramit şehir, bir milyon kişi için tasarlanmış. 

Karbon ve cam elyafları gibi hafif malzemelerden üretilecek şekilde tasarlanan bu mega şehirler, içinde yerleşim ve çalışma alanlarını birlikte barındıracak. Mega piramit şehir gökdelenler, konutlar, ofisler, araştırma kurumları, alışveriş ve eğlence merkezleriyle birlikte diğer birçok imkana da ev sahipliği yapıyor. Çapı 10 ila 16 metre arasında değişen bağlantı milleri, şehrin sıhhi tesisat, elektrik ve iletişim sistemlerinin yanı sıra bir tren, yürüyen merdiven ve hareketli yol ağlarını içerecek.

Uzay Oteli

Önümüzdeki yıllarda patlaması öngörülen uzay turizminde Shimizu'da rol almak istiyor. Plana göre, Dünya yörüngesinde bir uzay oteli kurulacak. 

Dünya'ya 450 kilometre uzaklığa kurulması tasarlanan uzay otelinde tüm sistemler güneş enerjisiyle çalışacak. Projeye göre 64 konuk odası ve 40 personel odası, 140 metre çapında bir halka içerisinde yer alıyor. Halkalar, odalarda 0,7 g yapay bir çekim kuvveti üretmek için dakikada 3 devirlik tur yapacak. 240 metrelik (790 fit) bir asansör, otel tesisatlarını yuvaya bağlayacak.

Shimizu'nun geleceğin şehirleri projelerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini zaman gösterecek olsa da bilim ve teknolojinin geldiği bu noktada bu tarz projeler artık hiç de imkansız görünmüyor

Etiketler: geleceğin dünyası, geleceğin şehirleri, shimizu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap