İstem Dışı Titreme Hastalığına Çözüm Geliyor!


Teknonce > Bilim > İstem Dışı Titreme Hastalığına Çözüm Geliyor!
İstem Dışı Titreme Hastalığına Çözüm Geliyor!

Washington Üniversitesi'nde yapılan çalışmalarda beyin üzerine yerleştirilen elektrotlarla Tremor, halk dilinde titreme olarak bilinen hastalığın tedavisine yönelik bir yöntem geliştirilmeye çalışılıyor.

Tremor hastalığı titreme olarak bilinir. İstem dışı titreme ve hareketler olarak görünen bu hastalık günlük hayatı bir çok açıdan olumsuz etkileyen özelliklere sahip. Bilinenlere göre tiroid bezinin fazla çalışması gibi sebeplere bağlanıyor.Elektrik Mühendisleri ve Washington Üniversitesi Tıp araştırmacıların ortak çalışmasıyla yürütülen araştırmalar sonucunda yayınlanacak ortak bir makalede bu yöntemin ayrıntıları da bilim-teknoloji dünyasıyla paylaşılacak.(IEEE Transactions on Neural Systems and Rehabilitation Engineering.)

Sistemin genel olarak çalışma prensibi beyne yerleştirilen elektrotlar ve tamamen kapalı devre stimülatörlerin çalışmasıyla olacak. Beyne gönderilen elektrik sinyalleriyle beyin dalgalarının sinir hareketleri üzerindeki manipülasyonunu sağlayarak istem dışı hareketlerin durdurulması amaçlanıyor. Hatta Washington Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisi olan Margaret Thompson'un açıklamalarına göre bu sistemin bireyin kontrolü dahilinde olması gerek duyduğu zamanlarda bu istemsiz hareketleri durdurabilme gibi bir seçeneğinin olması sağlanmaya çalışılıyor.

Parkinson ve El Titremesi Gibi Hastalıkların Tedavisi Olabilir Mi?

En yaygın hareket bozukluğu olarak görülen Tremor'un bu şekilde tedavi edilebilme olanağının görülmesi ileride günlük hayatı daha çok etkileyen ve ileri düzeylerde olan hastalıkların tedavisi için de umut veriyor.

Genelde ilerleyen yaşlardaki hastalarda görülen Parkinson ve Essansiyel Tremor olarak adlandırılan el titremesi gibi nedeni bilinmeyen nörolojik, kronik rahatsızlıkların bu yöntemle veya geliştirilerek tedavi edilme olasılığının görülmesi tıp dünyası için değerlendirilmesi gereken bir konu olarak görülüyor. Şu an sonuçları yeni yeni alınan bu çalışmaların ileride ne gibi yararlar sağlayacağı merak konusu. 

Stimülatörlerin Enerji Kaynağı Ne olacak?

Yerleştirilen cihazların elektrik uyaranı göndermek için ihtiyaç duydukları enerji kaynakları da piller olacak. Aslında bu yöntemin bireyin kontrolünde olmasının amaçlanmasının asıl sebebi de sürekli kullanımda yaklaşık 3-4 yılda bir değiştirilmesi gerekecek olan pilleri değiştirme işleminden kaçınmak. Çünkü bu pillerin değiştirilmesi ameliyatlarla mümkün olacak. Her ne sebeple olursa bu risk faktöründen kaçınmak da bilim insanlarının temel isteği. Eğer hastanın ihtiyaç duyduğu kadar kullanılırsa pillerin ömrünün çok uzun olacağı ve değiştirme işlemine gerek kalmayacağı düşünülüyor.

Tıp ve teknolojinin ortak ürünü olan bu çalışmanın ilerleyen günlerde bir yöntem olarak kullanıp kullanılamayacağının değerlendirmeleri hala sürüyor. Ancak yararlı olacağına dair şüphe götürmez bir kanı da oluşmuş durumda. Diğer taraftan hastalıkların tedavilerinin beyin odaklı çözümlerle bulunmaya çalışması da günümüz biliminin bir özelliği olarak değerlendirilmeye açık. Nörolojik, nöropsikolojik çalışmaların böyle tedavi yöntemlerine olanak tanıması ilerleyen günlerde bir çok farklı bilimsel ve teknolojik gelişmelerin karşımıza çıkacağını gösteriyor.

Etiketler: beyin elektrot, titreme tedavi, parkinson tedavi, tremor tedavi, tıp teknoloji, beyin stimülatörü,Washington Üniversitesi tıp

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. onder gun
    31.07.2018 15:19

    haber ne zaman paylaşıldı

Yorum Yap