Ivan Pavlov Kimdir? Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Ivan Pavlov Kimdir? Kısaca Hayatı
Ivan Pavlov Kimdir? Kısaca Hayatı

Psikofizyoloji ve deneysel psikolojinin kurucularından sayılan Ivan Pavlov kimdir? Ivan Pavlov'un yaptığı köpek deneyi nedir? İşte Ivan Pavlov'un kısaca hayatı...

Ivan Pavlov Kimdir? Kısaca Hayatı

Rus fizyolog, psikolog ve hekim olan Ivan Pavlov, 14 Eylül 1849 tarihinde Rusya'nın Ryazan kentinde dünyaya gelmiştir. 1860 yılında Ryazan İlahiyat Okulu'na gitmiş ve 1864 yılında buradan mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Ryazan İlahiyat Yüksek Okulu'na başlamış ve burada kilise tarihi ve öğretisi, Rus ve dünya tarihi, edebiyat, mantık, doğabilimleri, dil ve felsefe ile ilgili birkaç dersten oluşan bir eğitimi tamamlamıştır. 1870 yılında St.Petesburg Üniversitesi'ne başlayan Pavlov burada Mendeleyev, Beketov ve Seçenov gibi önemli kişilerden ders almıştır. Ivan Pavlov, 1883 yılında tezini yayınlamıştır ve bu tezindeki kalbin merkezden dağılan sinirleri üzerine yaptığı çalışmalarla zamanın bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. 1890 yılında St.Petesburg'da Askeri Tıp Akademisinde farmakoloji profesörü görevine getirilmiştir. Fizyoloji bilimine kronik deney metodunu tanıtan Ivan Pavlov, 1890 yılında Askeri Tıp Akademisi kurucular komisyonuna atanmış ve bundan beş yıl sonra da fizyoloji kürsüsü başkanlığına getirilmiştir. Deneylerinde hayvanın rahatsızlığını ortadan kaldırmak için anestezi ve birçok teknik geliştirmiştir

Ivan Pavlov, 1893 yılında Alfred Nobel tarafından kendisine yapılan bağışla laboratuvarını büyütmüştür. 2 katlı binanın bodrum katında köpek kulübeleri, 1. katında 3 deney salonu, 2.katında da deney hayvanlarına cerrahi müdahelede bulunulan ameliyathaneler ve ameliyat sonrası için bakım odaları bulunuyordu. Pavlov bu laboratuvarın 2. katını "Dünyadaki ilk fizyoloji laboratuvarı özel ameliyat bölümü" olarak tanımlamıştır. Ivan Pavlov, yaptığı başarılı çalışmalardan ötürü 1904 yılında Fizyoloji ve Tıp alanında Nobel ödülü kazanmıştır.

Fizyoloji ve psikoloji alanında yaptığı çalışmalarla bilime çok büyük katkı sağlayan Ivan Pavlov, 27 Şubat 1936 tarihinde Leningrad'da hayatını kaybetmiştir.

Pavlov Köpek Deneyi

Ivan Pavlov, karnı aç olan bir köpeği ses geçirmeyen bir odaya yerleştirmiştir. Deneye başlamadan önce köpeğin salyasının akmasını sağlamış ve çıkan salya miktarını kayıt altına almıştır. Ivan Pavlov, koşulsuz şartlanmanın oluşabilmesi için köpeğe yiyecek vermeden sadece zili çalmaya başlamış fakat köpek herhangi bir tepki göstermemiştir. Daha sonra zil sesinin hemen arkasından köpeğe et veren Ivan Pavlov, köpeğin salya akıtmaya başladığını gözlemlemiştir.

Ivan Pavlov, deneyinin bir sonraki aşamasında et parçaları ile zil sesini eşleştirmeyi amaçlıyordu. Pavlov, köpeğe et verdiği sırada asistanları zili çalıyorlar ve böylece köpeğin et ile zil eşleştirmesini yapmasını istiyorlardı. Bu işlemlerden sonra zil çalınıp et verilmese bile köpeğin salya akıttığı gözlemlenmiştir. Deney sonucunda köpeğe, hiç ilgisi olmayan bir uyarıcı karşısında salya akıtması öğretilmiş oluyordu. 

Pavlov'un bu meşhur deneyi II. Dünya Savaşı'nda Sovyetler tarafından Almanlara karşı kullanılmıştır. Almanların tanklarının ilerlemesini durdurmak isteyen fakat bunu başaramayan Sovyetler, Ivan Pavlov'dan yardım istemişlerdir. Pavlov, yüzlerce köpeği bir süre aç bırakmış daha sonra açık bir alana salmıştır. Bu alana altlarında et bulunan tanklar getirilmiş ve köpekler tanklara koşarak etleri bulmuşlardır. Böylelikle şartlanma olayı gerçekleşmiş ve bu köpekler üzerlerine bombalar bağlanarak savaş alanına bırakılmıştır. Tankların altında et olduğunu düşünen köpekler, tanklara doğru koşuyor ve tankın altına girdiklerinde Sovyetler tarafından patlatılıyorlardı. Kısacası Ivan Pavlov'un deneyi savaşın dengesini değiştiren büyük bir etken olmuştur.

Etiketler: ivan pavlov kimdir, ivan pavlov kısaca hayatı, ivan pavlov köpek deneyi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap