Jack Dorsey Kimdir? Jack Dorsey'in Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Jack Dorsey Kimdir? Jack Dorsey'in Hayatı
Jack Dorsey Kimdir? Jack Dorsey'in Hayatı

21. yüzyılın önemli girişimcilerinden olan, dev sosyal medya ağı Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey kimdir? İşte Jack Dorsey'in hayatı...

Jack Dorsey Kimdir? Jack Dorsey'in Hayatı

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde Amerika'nın Missouri eyaletinde dünyaya geldi. Orta öğrenimini Bishop Dubourg Lisesinde tamamlayan Jack Dorsey, yazılımla ilgilenmeye bu genç yaşlarında başladı. Henüz 14 yaşındayken oluşturduğu bazı yazılımlar hala birçok taksi şirketi tarafından kullanılmaktadır. Bir süre Missouri Bilim ve Teknolji Üniversitesi'nde okudu fakat yarıda bırakarak New York Üniversitesi'ne gitmeye karar verdi. Kısa bir süre sonra New York Üniversitesi'ni de terk etti.Jack Dorsey, 21 Mart 2006 tarihinde Dünya'da en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'i kurdu. İlk kurulduğu andan itibaren büyük yankı uyandıran Twitter, Google tarafından satın alınmak istendi fakat Jack Dorsey Twitter'ı satmak istemedi. Google, 2.5 milyar dolarlık 2. bir teklifte bulunmuş ve Jack Dorsey "Bu teklif bana göre bir hakarettir, siz böyle küçük bir paraya Twitter'ı almayı mı düşünüyorsunuz?" diyerek teklifi reddetmiştir. 

Twitter'da büyük bir başarı elde eden Jack Dorsey, bunun ardından Square adlı bir sistem kurdu. Jack Dorsey'in kurduğu bu sistem aracılığıyla herhangi bir banka hesabı açmadan çiçekçi, kuaför gibi küçük işletmelerle iletişime geçebilir ve sipariş hattından faydalanabilirsiniz

Genç yaşta elde ettiği bu başarılarından dolayı 2008 yılında Techonology Review'de "35 Yaş Altındaki En Yenilikçi 35 Kişiden Biri" ödülünü almaya hak kazandı.

2017 verilerine göre başarılı girişimci Jack Dorsey'in serveti 2.8 milyar dolardır. İlk çıktığı zamanlardaki popülaritesini kaybetmeye başlasa da Twitter hala dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. 

Etiketler: jack dorsey kimdir, jack dorsey hayatı, jack dorsey serveti, twitter'ın kurucusu, twitter

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap