Jack Ma Kimdir? Jack Ma'nın Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Jack Ma Kimdir? Jack Ma'nın Kısaca Hayatı
Jack Ma Kimdir? Jack Ma'nın Kısaca Hayatı

Alibaba Group'un kurucusu ve başkanı olan Çinli iş adamı Jack Ma kimdir? İşte Jack Ma'nın kısaca hayatı...

Jack Ma Kimdir? Jack Ma'nın Kısaca Hayatı

Jack Ma, 1964 yılında Çin'in güneydoğusunda bulunan Hangzhou'da doğmuştur. 12 yaşına geldiğinde ingilizceye merak duymaya başlayan Jack Ma, otellere gelen turistlere rehberlik yapmaya başlamıştır. 8 yıl boyunca ücretsiz bir şekilde bu işi yapmıştır.Gençlik yıllarında birçok iş başvurusu yapan Jack Ma, her seferinde red cevabı almıştır. Kendi şehrinde bulunan KFC şubesine başvuruda bulunan 24 kişiden biri olan Jack Ma, işe alınmayan tek kişi olmuştur. Bir hayli şanssız olan Jack Ma, üniversite sınavını da iki kez kazanamamıştır.

1988 yılında Hangzhou Öğretmen Enstitüsü'nün İngiliz Dili bölümünden mezun olmuş ve bir üniversitede öğretmen olarak çalışmaya başlamıştır. Çevirmenlik yapmak amacıyla Seattle'a giden Çinli iş adamı, internetin ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş ve ülkesine döndüğünde internet üzerine çalışmaya yoğunlaşmıştır.

İnternet sektöründe birkaç site denemesi yapan Jack Ma, Nisan 1999'da 17 arkadaşı ile birlikte Çin'in e-ticaret devi olan Alibaba'yı kurmuştur. Çok kısa sürede büyük bir başarı elde edince, Softbank ve Goldman Sachs şirketlerinden yatırım almıştır. 2003 yılında Taobao adlı alışveriş sitesini kurmuştur. Bu sitede büyük bir başarı elde edince eBay tarafından satın alınmak istenmiş fakat bu teklif Jack Ma tarafından reddedilmiştir.

Yahoo!, 2005 yılında 1 milyar dolar karşılığında, Alibaba'nın %40 hissesini satın almıştır. 19 Eylül 2014 tarihinde New York Borsası'nda yapılan 24.7 milyarlık halka arz, tüm zamanların en büyük halka arzı olmuştur.

Üniversite'de tanıştığı Zhang Ying ile 80'lerin sonunda evlenen Jack Ma'nın iki çocuğu vardır. 2017 verilerine göre Jack Ma'nın serveti 41.8 milyar dolardır. Jack Ma bu servetiyle, Çin'in en zengini, Dünya'nın ise en zengin 14. kişisidir.

Etiketler: jack ma kimdir, jack ma serveti, jack ma kısaca hayatı, jack ma hayatı kısaca

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap