James Chadwick Kimdir? James Chadwick'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > James Chadwick Kimdir? James Chadwick'in Kısaca Hayatı
James Chadwick Kimdir? James Chadwick'in Kısaca Hayatı

Nobel ödüllü İngiliz fizikçi James Chadwick kimdir? İşte James Chadwick'in atom ile ilgili çalışmaları, buluşları ve kısaca hayatı...

James Chadwick Kimdir? Atom ile İlgili Çalışmaları, Buluşları ve Kısaca Hayatı

İngiliz asıllı James Chadwick, 20 Ekim 1891 tarihinde Cheshire, İngiltere'de dünyaya gelmiştir. İyi bir ilk ve orta eğitimden sonra Manchester Üniversitesi Fizik bölümüne başlamıştır. 20 yaşında mezun olan James Chadwick, bir burstan yararlanarak Geiger ile çalışmak amacıyla Almanya'ya gitmiştir. 1919 yılında İngiltere'ye dönmüş ve araştırmalarına başlamıştır.James Chadwick, Rutherford ile birlikte çeşitli elementlerin alfa parçacıkları üzerinde çalışmıştır. Bu deneylerden elde ettiği verileri atomların çekirdekleri üzerindeki artı yükün hesabında kullanmıştır. Bu hesaplardan aldığı sonuçlar Moseley'in geliştirdiği atom numaraları kuramına uyuyordu. 

1920'li yıllarda atomun iki parçacığı olduğu biliniyordu. Bu parçacıklardan biri J.J.Thomson'un bulduğu elektron diğeri ise Rutherford'un keşfettiği protondur. Protonların tamamı çekirdekte bulunuyordu. Ama çekirdek atom kütlesinin çoğunu oluşturacak sayıda proton içeriyorsa yükü büyük bir artı değerde oluyordu. Örneğin, helyumun dört protonluk bir kütlesi vardı fakat yükü iki proton karşılığı idi. O halde, çekirdekte geri kalan iki protonluk yükü giderecek birkaç elektron bulunmalıydı. Fakat elektronlar çok hafif parçacıklar olduklarından dolayı kütleyi etkileyemezlerdi. Hatta elektronların, protonları bir arada tuttuğu düşünülüyordu. Çünkü elektron olmadan aynı yükteki protonların bir arada duramayıp ayrılacakları sanılıyordu. Bu görüşe göre, helyum çekirdeğinde dört proton ve iki elektron bulunmalıydı ki kütlesi dört ve yükü net artı iki olsun. Fakat fizikçilerin çoğu bu elektronlu çekirdekten rahatsız oluyor, yüksüz bir parçacığın varlığından şüpheleniyorlardı. Bu düşüncelerle James Chadwick ve Ernest Rutherford(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) gizemli parçacığı aramaya koyuldular fakat sonuç alamadılar. Güçlük, yüksüz parçacıkların hava moleküllerini iyonlaştırmamasıydı. Çünkü atomun parçacıklarının kolayca saptanması bu iyonlaştırma sayesinde mümkün oluyordu.

1930-1932 yılları arasında Bothe ve Joliot-Currie'lerin yaptıkları deneyler sonucunda, berilyum gibi hafif elementlerin alfa parçacıklara tutulması sonucu ışınma tespit ettiler. Bu, parafinden proton yayılmasından anlaşılıyordu. Bu araştırmaları yeni deneyler yaparak sürdüren James Chadwick, bu olayın tek açıklamasının "alfa parçacıklarının berilyum atomu çekirdeğinden yüksüz parçacıkları çıkardığı ve bu yüksüz parçacıkların da parafinden protonları dışarı atması" olduğunu düşünüyordu.  James Chadwick, böylece nötronu bulmuş oldu.

James Chadwick, nötronu bulduğundan dolayı 1935 yılında Nobel fizik ödülünü almıştır. 1919-1935 yılları arasında Cambridge'de çalışan James Chadwick, Değişik nükleer fizik problemlerini, özellikle çekirdeklerin yüklenmesini ve elementlerin, alfa ışınlarıyla, suni parçalanmasını incelemiştir. Ayrıca II. Dünya Savaşı'nda Los Alamos'taki İngiliz atom araştırmalarını yönetmiştir. James Chadwick, döteryumu gama ışınlarıyla parçalayarak nükleer fotoelektrik etkiyi bulmuştur.

Buluşlarıyla bilim dünyasına büyük katkı sağlayan James Chadwick, 24 Temmuz 1974 tarihinde Cambridge, İngiltere'de hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: james chadwick kimdir, james chadwick kısaca hayatı, james chadwick buluşları, james chadwick atom ile ilgili çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap