James Clerk Maxwell Kimdir? James Clerk Maxwell'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > James Clerk Maxwell Kimdir? James Clerk Maxwell'in Kısaca Hayatı
James Clerk Maxwell Kimdir? James Clerk Maxwell'in Kısaca Hayatı

İskoç teorik fizikçi ve matematikçi James Clerk Maxwell kimdir? James Clerk Maxwell neyi bulmuştur? İşte James Clerk Maxwell'in kısaca hayatı...

James Clerk Maxwell Kimdir? Neyi Bulmuştur? Kısaca Hayatı

James Clerk Maxwell, 13 Haziran 1831 tarihinde İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da dünyaya gelmiştir. James Clerk Maxwell, 1841 yılında Edinburgh Akademisi'ne başlamıştır. Okula uyum sağlayaman Maxwell, ilk yıl sınıfları dolu olduğu için kendisinden bir üstteki sınıflara katılmak zorunda kalmıştır. James Clerk Maxwell, ilk yıllarda geometriye ilgi duymaya başlamıştır.İlk bilimsel makalesini 14 yaşında yazan Maxwell, bu çalışmasında bir parça ip ile oluşturulabilen matematiksel eğrilerin mekanik anlamlarıyla birlikte elipslerin ve ikiden fazla odaklı eğrilerin özelliklerini ortaya koymuştur. Oval Eğriler adlı çalışması o dönem Edinburgh Üniversitesi'nde doğa felsefesi profesörü olan James Forbes tarafından Edinburgh Kraliyet Topluluğu'na sunulmuştur. Maxwell'in bu sunumu yapmak için çok genç olduğu düşünülmüştür.

1847 yılında akademiden ayrılan James Clerk Maxwell, Edinburgh Üniversitesi'ne başlamıştır. Maxwell, ilk senesinde Sir William Hamilton'dan mantık ve metafizik, Philip Kelland'dan matematik ve James Forbes'dan doğa felsefesi dersleri almıştır. Fakat üniversitedeki dersler ilgisini çekmeyince Maxwell boş zamanlarında, özellikle Glenlair'deki evinde, kendini özel çalışmalarına vermiştir. James Clerk Maxwell'in asıl ilgi alanı polarize ışığın özellikleriydi. Şekilldendirilmiş jelatin blokları farklı baskılara maruz bırakıp,kendisine ünlü bilim insanı William Nicol tarafından verilen polarizasyon prizmalarını kullanarak jelatinde oluşan renkli fringeler (ışığın kırılmasıyla oluşan koyu çizgiler) göstermiştir. Bu denemesi sırasında fotoelastisiteyi bulmuştur. 18 yaşında iki farklı makale yayımlayan Maxwell, kürsüde durmak için çok genç olarak nitelendirilmiş ve makalelerin sunumu hocası Kelland tarafından gerçekleştirilmiştir.

James Clerk Maxwell, elektrik ve manyetik alanların uzayda dalga formunda sabit ışık hızda ilerlediğini bulmuştur. Maxwell, 1864 yılında Elektromanyetik Alanın Dinamik Teorisi isimli kitabı yayınlamıştır. Işığın aslında aynı ortamda dalga hareketi yaptığı, bunların da elektriksel ve manyetik bulgular olduğu ilk kez bu kitapta yer almıştır. Elektrik kuvveti ile manyetik kuvveti birleştirdiği elektromanyetizm modeli, fizikteki en önemli gelişmelerden biri olarak kabul edilmektedir.

James Clerk Maxwell ayrıca gazların kinetik teorisini istatistiksel olarak açıklayan Maxwell-Boltzmann Dağılımı'nın geliştiricilerinden biridir. Bu iki buluş modern fizikte yeni bir çağın başlamasına neden olmuş, özel görelilik ve kuantum mekaniğinin başlamasına katkıda bulunmuştur. 1999'un sonlarında 100 ileri gelen fizikçiyle gerçekleştirilen milenyum oylamasında Maxwell, tüm zamanların en iyi fizikçileri arasında Einstein ve Newton'dan sonra 3. sırayı almıştır. 1931 yılında Einstein, Maxwell'in doğumgünü töreninde James Clerk Maxwell'in çalışmasını "Newton'dan sonra fizikte en verimli ve en önemli çalışmadır" diye tanımlamıştır. James Clerk Maxwell'in en önemli başarısı, klasik elektromanyetik teorisinde daha önceden birbirleriyle ilişkisiz olarak görünen elektrik ve manyetizmanın aynı şey olduğunu kendisine ait olan Maxwell Denklemleri'yle ispatlamış olmasıdır.

James Clerk Maxwell, 5 Kasım 1879 tarihinde Cambridge, Birleşik Krallık'ta hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: james clerk maxwell kimdir, james clerk maxwell neyi bulmuştur, james clerk maxwell kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap