James Watt Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir? James Watt'ın Hayatı


Teknonce > Bilim > James Watt Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir? James Watt'ın Hayatı
James Watt Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir? James Watt'ın Hayatı

İskoç mucit James Watt kimdir ve neyi icat etmiştir? James Watt'ın buluşları nelerdir ve ne yapmıştır? İşte kısaca James Watt'ın hayatı...

James Watt Kimdir? James Watt'ın Kısaca Hayatı

19 Ocak 1736'da İskoçya'da hayata gözlerini açan James Watt, refah seviyesi yüksek ve kültürlü bir aile ortamında yetişti. Çocukluk yıllarında gerçirdiği hastalıklardan dolayı okul hayatı aksayarak ilerlese de ailesinin durumu, eğitimini evde almasına imkan sağladı. 17 yaşından sonra annesi vefat etti ve babasının da işleri kötüye gitmeye başladı. Ölçüm aletleri yapımını öğrenmek için Londra'ya giden James Watt, Glasgow'a döndükten sonra bunu bir meslek olarak yapmaya karar verdi. Fakat Demirciler Locası tarafından belirlenmiş olan 7 sene çıraklık yapma koşulunu sağlamadığı için, İskoçya'da başka bir ölçüm aletleri yapımcısı olmamasına rağmen, başvurusu reddedildi. Bunun üzerine Glasgow Üniversitesi'nde görevli profesör Joseph Black, kendisine üniversitede bir atölye açması için yardımcı oldu. Kuzeni ile evlenen James Watt'ın bu evliliğinden altı çocuğu oldu.

Glasgow Üniversitesi'nde yaptığı çalışmalar ilk başta para kazandırmayınca maddi zorluklar yüzünden sekiz yıl anketçilik yaptı.

Buhar makinesini tam olarak geliştirdikten sonra 1794'te Boulton ve Watts şirketi kuruldu ve şirket buhar makinesi üretip sattı. 1824 yılına kadar 1164 buhar makinesi satıldı ve iki ortak bu şirketten bir hayli maddi kazanç elde etti. 

1800'de ortaklıkları sona erince James Watt emekli oldu ve işlerini oğullarına devretti. Bundan sonraki süreçte kendi çalışmalarına ağırlık veren James Watt,19 Ağustos 1819'da hayatını kaybetti.

James Watt Neyi İcat Etmiştir? James Watt'ın Buluşları Nelerdir?

Glasgow Üniversitesi'nde atölyeyi açmasının ardından 4 sene sonra James Watt buhar gücü üzerine çalışmalara başladı ve bir prototip üretti. 1765 yılında Thomas Newcomen'ın bulduğu bir model üzerinde çalışırken buhar makinesini çalıştırmayı başardı. Aslında James Watt buhar makinesini icat eden bilim insanı değildir. Thomas Newcomen'in buluşunu geliştirip sanayiye uyarlayan ve yaygınlaşmasını sağlayan James Watt, bu yaptığıyla sanayi devrimine ivme kazandırmış ve buhar makinesi sanayinin birçok alanında kullanılmıştır.

James Watt'ın sanayiye uyarladığı bu buhar makinelerinin ilk satışı 1776 yılında gerçekleşti ve ilk başlarda çoğunlukla madenlerden su pompalamak için kullanıldı. Sonradan gücü kontrol etmek için buhar makinesine valf ve buhar basınç göstergesi de eklenince Thomas Newcomen'in yaptığından yaklaşık 5 kat daha güçlü bir buhar makinesi elde edilmiştir.

Emekliliğinden sonra çalışmalarını sürdüren James Watt, bu dönemde de yeni icatlar yapmayı sürdürmüştür. Teleskop ile mesafe ölçümü, mektup kopyalama cihazı, yağ lâmbasında iyileştirmeler, buhar merdanesi ve heykel kopyalama cihazı geliştirmiştir.

Etiketler: james watt buhar makinesi, james watt hayatı, james watt kimdir, james watt neyi icat etti, james watt buluş, james watt icat

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. arzu ustal
    27.02.2019 17:46

    Çok guzel derslrime yardimci olduuuuuuuu☺

Yorum Yap