Jean Piaget Kimdir? Eserleri ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Jean Piaget Kimdir? Eserleri ve Kısaca Hayatı
Jean Piaget Kimdir? Eserleri ve Kısaca Hayatı

Genetik epistemoloji ve bilişsel gelişim alanında önemli çalışmalar yapmış olan İsviçreli psikolog Jean Piaget kimdir? Jean Piaget'nin eserleri nelerdir? İşte Jean Piaget'nin kısaca hayatı...

Jean Piaget Kimdir? Kısaca Hayatı

Jean Piaget, 9 Ağustos 1896 tarihinde Neuchâtel, İsviçre'de dünyaya gelmiştir. Henüz küçük yaşlarda doğa bilimleriyle ilgilenmeye başlamıştır. 10 yaşındayken yalnızca üniversite kitaplarında açıklamaları bulunabilecek gözlemler gerçekleştirmiştir. 1918 yılında Neuchâtel Üniversitesi'nde Bilim Doktorası'nı tamamlayan Jean Piaget, 1921 senesinde çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. 1929 yılında Cenevre Üniversitesi'nde profesörlük görevine atanmıştır. 1940'ta Psikoloji Laboratuvarı'nın yöneticisi olmuş ve aynı yıl İsviçre Psikoloji Cemiyeti'nin başkanı olmuştur. Jean Piaget, 1955 yılında Cenevre'de Uluslararası Epistemoloji Merkezi'ni kurmuş ve yönetmiştir. 1972'de Erasmus Ödülü'nü kazanmıştır. Genetik epistemoloji ve bilişsel gelişim alanında çığır açıcı çalışmalar yapmış olan Jean Piaget, çocukta düşünce ve dil gelişiminin bir süreklilik içinde değil de, evrelerden ge­çerek oluştuğunu ve birey çevre ilişkilerinde etkin bir şekilde yapılandığını ortaya koy­muştur.

Dış dünyadan yalnızca izlenimler almakla kalmayıp zekasını etkin bir tarzda yapılandıran çocukta bilişsel yapı, Piaget’ye göre, dört evrede gerçekleşir:

  1. Duyusal motor dönem (0-2 yaş)
  2. İşlem öncesi dönem (2-5/6 yaş)
  3. Somut işlemler dönemi (6/7-11/12 yaşlar) - (somut işlemsel dönem olarak da adlandırılır.)
  4. Soyut işlemler dönemi (11/12 ve sonrası) - (formel işlemsel dönem olarak da adlandırılır.)
Jean Piaget, çocuk zihniyeti ile yetişki­n zihniyeti arasında hiçbir ilişki olmadığını öne sürmüştür. Çocuğun mantığı kendine özgü olduğu gibi, düşüncesi de benmerkezlidir. O kendisi için gelişir, kendi tarzında eğlenir; aklın kavramsal bilgileriyle ilgisi yoktur, çelişki bilmez. Çocuk ancak başkalarının düşüncesiyle temasa geçtiği zaman mantıklı olmaya başlar.

Ayrıca gelişim düzeyi kavramı da Jean Piaget tarafından ortaya çıkarılmıştır. Piaget Teorisi olarak bilinen teorisi, herkesin değişmez bazı düzeylerden geçtiğini ve bunların birbirinden ölçülebilir olarak ayrıldığını ortaya koymuştur. Bunların yanında, bilişsel gelişimi açıklamaya yönelik çok farklı ve kapsamlı bir bakış açısı ortaya koymuştur.

Bilişsel gelişim alanında önemli çalışmalar yapmış olan Jean Piaget, 16 Eylül 1980 tarihinde Cenevre, İsviçre'de hayatını kaybetmiştir.

Jean Piaget Eserleri

  • Çocukta Dil ve Düşünce (Le Langagvövmcömmcdkt la Pensée chez l’En­fant)

  • Çocukta Dünya Tasarımı (La Représentation du Monde chez l’Enfant)

  • Genetik Episte­molojiye Giriş (Introduction à l’Épistemologie génétique)

  • Zekânın Doğuşu (La Naissance de l’Intelli­gence)

Etiketler: jean piaget kimdir, jean piaget kısaca hayatı, jean piaget bilişsel gelişim, jean piaget eserleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap