Jeff Bezos Kimdir? Jeff Bezos'un Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Jeff Bezos Kimdir? Jeff Bezos'un Hayatı
Jeff Bezos Kimdir? Jeff Bezos'un Hayatı

Dünya'nın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon'un kurucusu olan Jeff Bezos kimdir? İşte Jeff Bezos'un hayatı...

Günümüzde birçok isteğimize karşılık veren internet, alışveriş alanında da oldukça yoğun bir kullanıma sahip. Birçok insan mağazalara gitmek yerine internet üzerinden alışveriş yapıyor. Online alışveriş sitelerinin öncüsü sayılan Amazon'un, kurucusu olan Jeff Bezos'un hayat hikayesini sizlerle paylaşıyoruz.

Jeff Bezos Kimdir? Jeff Bezos'un Hayatı12 Ocak 1964 doğumlu Amerikan girişimci ve iş adamının, gerçek adı Jeffrey Preston Jorgensen'dir. Oldukça başarılı bir eğitim hayatı olan Jeff Bezos, River Oaks İlköğretim Okulunu bitirdikten sonra, üstün yetenekli çocukların okutulduğu liseden 1. olarak mezun olmuştur. Lisans eğitimine Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesin'de devam eden Bezos, buradan da sınıf birincisi olarak mezun olmuştur.

Dönemin önde gelen firmalarından olan Fitel, Priceton Üniversitesinden mezun olmuş çalışanlar arıyordu. 1986 yılında bu firmada işe başlayan Jeff Bezos, 1 yıl sonra teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığı görevine getirilmiştir. Nisan 1998'de Bankers Trust Company isimli bir yatırım bankasında başkan yardımcısı asistanı olarak işe başlamıştır. Aradan 10  ay geçtikten sonra terfi ettirilen Jeff Bezos, Banker Trust Company'in en genç başkan yardımcısı olmuştur.

1990 yılında D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcılığı göreviyle işe başlamıştır. Daha sonra bu işten de ayrılan Jeff Bezos, 16 Temmuz 1995 tarihinde şuan Dünya'nın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi olan Amazon'u kurmuştur. İlk kurulduğunda sadece kitap satışı yapan Amazon, ilk ayında 50 ABD eyaletine ve 45 farklı ülkeye kitap satarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Şirket 1997 yılında halka açılmıştır.

Bunların yanı sıra farklı alanlara da adını yazdırmak isteyen Jeff Bezos, 2013 yılında The Washington Post'u 250 milyon dolar karşılığında satın almıştır. Aynı zamanda havacılık ve uzay araştırma şirketi olan Blue Origin'in de kurucusudur. 

Evli ve 4 çocuk babası olan Jeff Bezos'un serveti, 70.7 milyar dolardır.

Etiketler: jeff bezos kimdir, jeff bezos hayatı, jeff bezos serveti, jeff bezos hayat hikayesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap