Jeneratörü Kim İcat Etmiştir?


Teknonce > Teknoloji > Jeneratörü Kim İcat Etmiştir?
Jeneratörü Kim İcat Etmiştir?

Elektrik kesintilerinde çok fazla işe yarayan jeneratör nedir? Jeneratörü kim icat etmiştir? Jeneratör ne zaman icat edilmiştir? Jeneratör Nerelerde Kullanılır? Ayrıntıları haberimizde...

Jeneratör Nedir? Jeneratörü Kim İcat Etmiştir?

Jeneratörler, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren, alternatör ve motordan oluşan makinelerdir. Elektrik üreteci veya üreteç olarak da adlandırılan jeneratörler, elektrik kesintilerinde işe yararlar. Bilindiği üzere artık neredeyse tüm işlerimizi bilgisayar ve telefonlar aracılığıyla yapıyoruz. Bu cihazlar elektrikle çalıştıklarından dolayı elektrik kesintilerinde neredeyse hayat durma noktasına geliyor. Bundan dolayı da jeneratörler çok fazla tercih edilmektedir.

Jeneratörü Kim İcat Etmiştir? Jeneratör Ne Zaman İcat Edilmiştir?Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren jeneratörleri icat eden kişi Michael Faraday'dır. Manyetik bir alana dik yönde elektrik ileten bir parçanın, potansiyel bir güce sahip olduğunu gören Faraday, bu mantıkla manyetik enerjiden elektrik üretmeyi başarmıştır. 

Faraday tarafından doğru akım yöntemiyle bulunan jeneratör Hippolyte Pixii tarafından geliştirilmiştir. Ampulün icat edilmesiyle birlikte jeneratörler daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. İlk başlarda jeneratörlerde doğal mıknatıslar kullanılmaktaydı. Fakat doğal mıknatıslar yeterince güç sağlamadığından dolayı jeneratörlerde elektromanyetik mıknatıslar kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra çeşitli eklemelerle günümüzdeki haline gelmiştir.

Jeneratör Nerelerde Kullanılır?

Elektrik kesintileri sırasında kendini gösteren jeneratörler genellikle hastane, okul ve bazı devlet kurumları gibi büyük yerlerde kullanılır. Bunların dışında iş yeri ve ev gibi alanlarda kişisel kullanıma da uygundur. Jeneratörlerin özellikleri kullanım alanına göre de değişmektedir. Farklı alanlara ve amaçlara göre jeneratör üretimi yapılmaktadır. 

Etiketler: jeneratör nedir, jeneratörü kim icat etmiştir, jeneratör ne zaman icat edildi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap