Johannes Gutenberg Kimdir ve Ne İcat Etti?


Teknonce > Bilim > Johannes Gutenberg Kimdir ve Ne İcat Etti?
Johannes Gutenberg Kimdir ve Ne İcat Etti?

Johannes Gutenberg kimdir? Johannes Gutenberg ne icat etti? Johannes Gutenberg nereli? İşte Johannes Gutenberg'in kısaca hayatı...

Johannes Gutenberg Kimdir? Johannes Gutenberg'in Kısaca Hayatı

Johannes Gutenberg'in nereli olduğu sorusu, internet kullanıcıları tarafından merak edilen sorulardan biri. Johannes Gutenberg, bugün Almanya sınırlarında yer alan Mainz'de tüccar bir ailenin çocuğu olarak hayata gözlerini açtı. Doğum tarihi kesin değildir ancak 1394-1404 tarihleri arasında dünyaya geldiği bilinmektedir. 1890'larda Mainz yönetimi, Gutenberg'in resmi ve sembolik doğum tarihini 24 Haziran 1400 olarak kabul etti. Teknoloji tarihçisi John Lienhard'ın da söylediği gibi Johannes Gutenberg'in hayatı hakkında elimizde çok az sağlam bilgi bulunmaktadır. Ailenin kuyumculuk ve ticaretle uğraştığı, bundan dolayı da refah düzeylerinin iyi olduğu biliniyor. Aslında bugün soyisim olarak andığımız Gutenberg de Johannes'in gençlik yıllarında aileye eklenmiş. O dönemki bir moda olarak aristokrat aileler yaşadıkları hanenin adıyla anılırlarmış. 1427 civarında insanlar aileyi Gutenberg'ler olarak anmaya başlamış.

1411 yılında aristokratlara karşı çıkan bir ayaklanmada ailenin Strazburg'a göç ettiği yönünde bir rivayet bulunmaktadır. Bundan sonraki hayatına ilişkin de resmi kayıtlar oldukça zayıftır. Ancak Mart 1434'te kendisinin yazdığı bir mektup, Johannes'in Strazburg'da yaşadığını gösteriyor. Ayrıca Strazburg'daki eski kayıtlara göre bu tarihlerde kendisi de babası gibi kuyumculuk yapıyor. 1437'de varlıklı bir esnafa değerli taşlar konusunda talimat verdiğine dair kanıtlar var, ancak bu işe nereden ve nasıl girdiği, bu konularda bilgiyi nereden edindiği bilinmiyor. Evlenip evlenmediğine dair ise herhangi bir kayıt bulunmuyor.

Johannes Gutenberg, 3 Şubat 1468'de hayatını kaybetti.

Johannes Gutenberg Ne İcat Etti? Johannes Gutenberg Ne Buldu?

Johannes Gutenberg, 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını başlatan kişi olarak bilinir. Johannes Gutenberg'in icadı modern dönemin en önemli olaylarından sayılır ve bu icadı matbaa devriminin başlangıcı kabul edilir. Gutenberg de modern matbaacılığın kurucusu sayılır. 1438 yılında tipo baskı yöntemini bulup Avrupa'ya getirmesi Avrupa tarihi açısından bir dönüm noktası sayılabilir. Bu tarihlerden sonra başlayacak olan Rönesans ve Reform hareketleri, Gutenberg'in bu adımının üstüne temellenir. Yüzyıllardır Çin ve Kore'de kullanılan bu baskı yöntemini bulduktan sonra geliştirmiş ve bu buluş Johannes Gutenberg'in icadıyla farklı bir boyut kazanmıştır.

Johannes Gutenberg, baskı tekniğini geliştirdikten sonra ilkin bir kutsal kitap basmıştır. 1455'te bastıkları ilk kitap Kırk İki Satırlı Kutsal Kitap ya da Mazarin Kutsal Kitabı olarak bilinir. Bu kitaba Gutenberg İncili de denmentedir.

Bunun ardından Johannes Gutenberg'in icadı hızla yayılmaya başladı. 15. yüzyılın sonlarına yaklaşıldığında Avrupa'da 1000'den fazla baskı makinesi vardı. Kitaplar artık bu yöntemle basılmaya başlandı ve bu durum kitap fiyatlarında da ciddi bir düşüşü beraberinde getirdi. Bunun sonucunda insanlar bilgiye ve özellikle kutsal kitaplara, dini bilgilere daha hızlı erişmeye başladılar ve bu bilgiler insanlar arasında hızla yayıldı. Ardından da Johannes Gutenberg'in icadı Avrupa tarihinin belki de en önemli olaylarına, Rönesans ve Reform hareketlerine doğrudan etki etti.

Bu dönemde yaşamış ve Avrupa'daki bilimsel devrime büyük katkıları olmuş bir diğer bilim insanı Kopernik'in çalışmaları için tıklayın.

Etiketler: johannes gutenberg kısaca hayatı, johannes gutenberg nereli, johannes gutenberg ne icat etti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Nhxcbdjvwdngnv
    20.04.2019 15:13

    Bence güzel bir site

Yorum Yap