Johannes Kepler Kimdir ve Bilime Katkıları Nelerdir?


Teknonce > Bilim > Johannes Kepler Kimdir ve Bilime Katkıları Nelerdir?
Johannes Kepler Kimdir ve Bilime Katkıları Nelerdir?

Johannes Kepler kimdir? Johannes Keplerin bilime katkıları ve çalışmaları nelerdir? Johannes Kepler'in eserleri ve buluşları nelerdir? Kepler yasaları nelerdir? İşte Johannes Kepler'in hayatı...

Johannes Kepler Kimdir? Johannes Kepler'in Kısaca Hayatı

Astronomi alanında yaptığı çalışmalarla anılan Johannes Kepler 27 Aralık 1571'de Almanya'nın güneyindeki Weil der Stadt'da (bugünkü Stutgart) doğdu. Büyükbabası Sebald Kepler bir hancıydı ve bir zamanlar belediye başkanlığı da yapmıştı. Ancak aile bu dönemki servetini zamanla kaybetmiştir.Bir paralı asker olan babası ise Johannes henüz 5 yaşındayken aileyi terketti ve bir daha da kendisinden haber alınamadı. Erken doğumdan dolayı çocukluğu hastalıklı geçen Johannes daha çocuk yaştayken dedesinin hanında yaptığı çalışmalarla matematik dehasını etrafındakilere kanıtladı. Çocuk yaşta astronomiye de merak salan Johannes Kepler, bu yıllarda geçirdiği çiçek hastalığı sonucu çolak kaldı ve gözlerinde de bozukluk oluştu.

Bu zorluklara rağmen Tübingen Üniversitesi'ne girmeyi başaran Kepler 1591'de yüksek lisans derecesini de kazanmayı başardı. Burada matematik, astronomi ve astroloji alanlarında yoğun çalışma yürüten Kepler, Kopernik'in Güneş merkezli sistemini de burada öğrendi. (Kopernik'in çalışmaları ve bilime katkıları için tıklayın.)

Üniversite'den mezun olduktan sonra protestan papazı olmak istiyordu ancak bilgisi ve çalışmalarının başarısı sayesinde Graz'daki Protestan okulunda matematik ve astronomi öğretmenliğine başladı.

4 Şubat 1600'de Tycho Brahe ile tanıştı. Brahe ile de çalışmalar yürüten Kepler astronomi bilgisini daha da geliştirdi. Tycho'nun ölümünden sonra da yürüttüğü çalışmaların tamamının varisi ilan edildi ve Kepler, Tycho'nun astronomi alanında elde ettiği bütün verilerin sahibi oldu.

1626'da Avusturya'da Protestanlara karşı başlayan baskı politikaları, Kepler'in hayatının da zorlaşmasına yol açtı. 1629'da Silezya'ya giden Johannes Kepler, burada bir yıl çalıştıktan sonra döndüğü Almanya'nın Regensburg kentinde 1630 yılında hayatını kaybetti.

Kepler Yasaları (Kanunları) Nelerdir? Johannes Kepler'in Bilime Katkıları

Astronomi alanında önemli çalışma ve keşiflere imza atan Johannes Kepler, aşağıdaki üç yasayı ortaya koyan bilim insanıdır. Kepler yasaları ya da Kepler kanunları, Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin hareketleriniyle ilgili üç matematiksel yasadan oluşur. Kepler bu yasaları çoğunlukla Tycho Brahe'nin çalışmalarından hareketle ortaya koymuştur.

1. Kepler Yasası: Bütün gezegenler, odaklarından birinde Güneş'in bulunduğu elips biçimli yörüngeler üzerinde hareket eder.

2. Kepler Yasası: Bir gezegeni Güneş'e bağlayan doğru parçası eşit zaman aralıklarında eşit alanlar tarar. Bu yasa eşit alanlar yasası olarak da bilinmektedir.

3. Kepler Yasası: Gezegenlerin dolanım sürelerinin (yörüngesel periyod) karesi ile Güneş'e olan uzaklıklarının küpünün oranı tüm gezegenler için aynıdır.

Bu yasaları ortaya koymasıyla Johannes Kepler, modern astronominin kurucu babalarından sayılmaktadır.

İnsanın gözbebeğinden geçen ışınların nasıl kırıldıklarını ilk açıklayan kişi olan Kepler, görme sorunu yaşayan kişilerde, görüntünün, retinanın önüne ya da arkasına düşmesi şeklinde optik bir bozukluğa sahip olduğunu ortaya koyan ilk bilim insanıdır

Yukarıda sıralanan yasaları ortaya koymasının yanında, astronomi çalışmaları için teleskopların da geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Geliştirilen teleskopları yakından inceleyerek, merceklerde görüntünün nasıl büyütüldüğünü daha açık biçimde anlatmış ve kendisinden sonra üretilen teleskopların daha da geliştirilmesine dayanak sağlamıştır.

Johannes Kepler'in Eserleri

Kepler'in eserleri şu şekildedir:

Astronomía Nova (Yeni Gökbilim) 

De Harmonices Mundi (Dünyanın Uyumu) 

Tabulae Rudolphinae (Rudolf Cetvelleri) 

Somnium (Düş) (Bilimsel değil kurgusaldır.)

Dioptrice (Kırılma)

Prodromus Dissertationum Mathematicarum Continens Mysterium Cosmographicum (Evrenin Gizlerini İçeren Matematiksel Araştırmaların Habercisi)

De Fundamentis Astrologiae Certioribus (Astrolojinin Güvenilir Temelleri) 

Ad Vitellionem Paralipomena Quibus Astronomiae Pars Optica Traditur (Astronomideki Optik Konuların İncelenmesi Konusunda Vitellio'ya Ek)

De Stella Nova in Pede Serpentarii (Yılancı Takımyıldızının Ayağındaki Yeni Yıldız)

Epitome Astronomiae Copernicanae (Kopernik Astronomisinin Özeti)

Etiketler: kepler yasaları, kepler eserleri, kepler bilime katkıları, kepler hayatı kısaca, kepler kanunları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. sorumsuz kız
    24.09.2018 18:11

    kepler baba oley en sevdiğim bilim adamıdır ve onunla ilgili güzel bilgiler verilmiş yapanın eline sağlık gerçekten maşallah ama bazı bilim adamalrı konulmamış lütfen konulsun iyi yazılar

Yorum Yap