John Logie Baird Ne İcat Etti? John Logie Baird'ın Hayatı


Teknonce > Astronomi > John Logie Baird Ne İcat Etti? John Logie Baird'ın Hayatı
John Logie Baird Ne İcat Etti? John Logie Baird'ın Hayatı

John Logie Baird'ın hayat hikayesini sizlerle paylaşıyoruz. John Logie Baird ne icat etti?

John Logie Baird'ın Hayatı

14 Ağustos 1888'de İskoçya'da dünyaya gelen Baird ilk eğitimini Helensburgh'daki Larchfield Academy'de aldı. Bunun ardından da önce Glasgow and West of Scotland Technical College'da, ardından da Glasgow üniversitesinde eğitimini sürdürdü. Kolejde okurken, dersi gereği, mühendis çıraklığı yaptı. O dönemde Glasgow'daki endüstriyel koşullar Baird'ın sosyalist fikirlerinin temelini oluşturdu. Babasıyla arasını bozma pahasına, agnostik oldu.Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla üniversite eğitimi yarıda kaldı ve sonradan da buraya geri dönemedi. 1915 yılının başında gönüllü olarak İngiliz Ordusu'na yazıldı. Ancak aktif göreve uygun olmadığına karar verildi. Savaşta cepheye gidemedi ancak silah ve cephanelik işleri yapan Clyde Valley Elektrik Şirketi'nde çalışmaya başladı. Sonradan sağlık sorunları nedeniyle bu işi de bıraktı.

Buradan ayrıldıktan sonra da çeşitli işlerde çalışan John Logie Baird, 1922’de Sussex’e geri döndü ve burada tamirciliğe başladı. Buradaki sade yaşamı, televizyonu icat etmesinde önemli rol oynadı. 

John Logie Baird Televizyonu Nasıl İcat Etti?

John Logie Baird maddi sorunlar nedeniyle gerekli malzemeleri alamayınca ilk televizyon denemesini bir lavabo ve bir çay tenekesiyle yaptı. Bir sonraki denemesinde projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplayarak, düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler ekledi. Çalışmalarını sürdüren mucit, 1925’te “Stok ey Bill” adını verdiği bu ilk televizyonda görüntü transmisyonunu gerçekleştirmeyi başardı. 

John Logie Baird televizyonu icadından sonra infrared ışınlar üzerinde de çalışmalar gerçekleştirdi.

Etiketler: john logie baird televizyonu nasıl icat etti, john logie baird hayatı, john logie baird eğitim, john logie baird icat

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap