Jonathan Ive Kimdir? Jonathan Ive Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Jonathan Ive Kimdir? Jonathan Ive Hayatı
Jonathan Ive Kimdir? Jonathan Ive Hayatı

Apple'a yaptığı tasarımlarla büyük bir üne kavuşan İngiliz tasarımcı Jonathan Ive kimdir? İşte Jonathan Ive'nin hayatı...

Jonathan Ive Kimdir? Jonathan Ive Hayatı

Tam ismi Sir Jonathan Paul Ive olan İngiliz tasarımcı, 27 Şubat 1967 tarihinde İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeydoğusunda yer alan Chingford kasabasında dünyaya geldi. Babası, Middlesex Yüksekokulu'nda ders veren bir gümüş ustasıydı. Tasarım eğitiminin temellerini babasının atölyesinde alan Jonathan Ive, okul yıllarında arabalara ilgi duyuyordu ve bu ilgi onu tasarıma iten ilk etkendi.İlk öğrenimini Chingford Foundation School'da alan Jonathan Ive, daha sonra Stafford'da Walton High School'a gitti. Londra'da araba tasarımı üzerine özel bir eğitim programı sunan Royal Collage of Art'a kayıt yaptıran Jonathan Ive, burada aradığını bulamamış ve günümüzde Northumbria Üniversitesi adıyla anılan Newcastle Polytechnic'e yazıldı.

Newcastle Polytechnic'e devam ederken yaptığı işitme cihazı gibi bazı tasarımları Londra'da bulunan ünlü Tasarım Müzesi'nde sergilendi. Okurken kendisine eğitim bursu sağlayan Robert Weaver firmasında staj yapan Jonathan Ive, Newcastle Polytechnic'ten en üst seviye dereceyle mezun oldu.

Apple, yeni bir dizüstü bilgisayarı piyasaya sürmeye hazırlanıyordu fakat henüz bir tasarım belirlenemişti. Yaptığı tasarımı Apple'a götüren Jonathan Ive 1996 yılında Apple'da işe başladı. iPod'dan iPhone'a birçok Apple ürününün tasarımına imza atan Jonathan Ive, Steve Jobs tarafından "markanın asıl ruhu" olarak tanımlandı. Apple'da CEO olarak görev yapan Tim Cook, Jonathan Ive'yi Baş Tasarım Yöneticisi görevine getirdi. Jonathan Ive, dünyada ürünleri en çok satan/kullanılan tasarımcıların başında geliyor.

Elinde 5.000'den fazla patent bulunduran Jonathan Ive, 2003 yılında Londra'da bulunan Tasarım müzesinin ilk tasarımcısı unvanına sahip oldu. Jonathan Ive, 2005 yılında Tasarım ve Sanat Yönetmenliği Ödülünü, 2007 yılında ise Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi'nin Ürün Tasarım Ödülünü almıştır.

Etiketler: jonathan ive, jonathan ive kimdir, jonathan ive hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap