Joseph John Thomson Kimdir? Joseph John Thomson'ın Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Joseph John Thomson Kimdir? Joseph John Thomson'ın Kısaca Hayatı
Joseph John Thomson Kimdir? Joseph John Thomson'ın Kısaca Hayatı

Nobel Ödüllü Britanyalı bilim insanı Joseph John Thomson kimdirJoseph John Thomson'ın kimyaya katkıları nelerdir? Thomson atom modeli nedir? İşte Joseph John Thomson'ın aldığı ödüller, çalışmaları ve kısaca hayatı...

Joseph John Thomson Kimdir? Joseph John Thomson'ın Kimya'ya Katkıları, Çalışmaları ve Kısaca Hayatı

Joseph John Thomson, 18 Aralık 1856 tarihinde Cheetham Hill, Manchester, İngiltere'de dünyaya gelmiştir. Joseph John Thomson'ın eğitiminin ilk yılları küçük özel okullarda geçmiştir. Bu okullarda Fen bilimine olan ilgi ve yeteneğini gösteren Joseph John Thomson, 1870 yılında Owen Koleji'ne kabul edildi. Ailesi Joseph John Thomson'ı Sharp-Stewart & Co.'da bir lokomotif üreticisi, yardımcı mühendis olarak işe sokmak istiyorlardı ancak 1873'te babasının ölümü üzere bu plan gerçekleşmemiştir. Joseph John Thomson, 1876 tarihinde Trinity Koleji, Cambridge'e geçmiştir.Joseph John Thomson, 1880 yılında iki ödülle birlikte matematik lisans diplomasını ve 1883'te bir ödülle matematik yüksek diplomasını almıştır. Joseph John Thomson, 1884 yılında Cambridge Üniversitesi'nde kıdemli fizik profesörü olmuştur.

Bilime büyük katkılar sağlayan Joseph John Thomson, 30 Ağustos 1940 tarihinde Cambridge, İngiltere'de hayatını kaybetmiştir.

Thomson Atom Modeli

Joseph John Thomson, değişik gazlarda yapmış olduğu deneylerle her atomun elektron yükünün kütlesine oranını hesaplayarak elektronu keşfetmiştir. Elektron veren atomun artı yüklü olacağını ispatlamış, atom içerisinde proton ve elektronun homojen olarak dağıldığını söylemiştir. Bu yüzden bu modele üzümlü kek modeli de denilmektedir. Rutherford Atom Modeli ile proton ve elektronun homojen dağıldığı ilkesi çürütülmüştür.

Thomson Atom Modeli’ndeki açıklamalardan bazıları şunlardır:

 • Atom artı yüklü maddeden oluşmuştur.
 • Elektronlar bu artı yüklü madde içinde gömülüdür ve hareket etmezler.
 • Elektronların kütleleri çok küçüktür bu yüzden atomun tüm kütlesini bu artı yüklü madde oluşturur.
 • Atom küre şeklindedir.
Joseph John Thomson, 1905 yılında potasyumun doğal radyoaktivitesini keşfetmiştir. Ayrıca 1906'da hidrojenin bir elektronu olduğunu göstermiştir.

Joseph John Thomson Aldığı Ödüller

 • Kraliyet Madalyası (1894)
 • Hughes Madalyası (1902)
 • Nobel Fizik Ödülü (1906)
 • Elliott Cresson Madalyası (1910)
 • Copley Madalyası (1914)
 • Franklin Madalyası (1922)
Etiketler: joseph john thomson kimdir, joseph john thomson kimyaya katkıları, thomson atom modeli, joseph john thomson aldığı ödüller, joseph john thomson çalışmaları, joseph john thomson kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

 1. Emir DAMLICA
  15.10.2019 19:51

  Daha ayrıntılı olsaydı keşke ama diğer sitelerden daha iyi TEŞEKKÜRLER

Yorum Yap