Juno, Jüpiter'e En Yakın Uçuşunu Gerçekleştirdi


Teknonce > Astronomi > Juno, Jüpiter'e En Yakın Uçuşunu Gerçekleştirdi
Juno, Jüpiter'e En Yakın Uçuşunu Gerçekleştirdi

Nasa'nın Jüpiter'i gözleyen uzay aracı Juno, altıncı denemesinde Jüpiter'e en yakın uçuşunu gerçekleştirmeyi başardı. 

Denemesini dün (19 Mayıs) gece saatlerinde gerçekleştiren Juno, Jüpiter'in 3500 kilometre yakınına kadar girmeyi başardı. Atmosferdeki fırtınalara odaklanan Juno'nun en yakın uçuşu sırasında Jüpiter çalışmaları için önemli veriler elde edildi.Nasa yetkililerinin açıklamasına göre Juno'nun bu uçuşu Jüpiter'in karanlık ve kalın atmosfer yapısı hakkında bilgi toplamak için gerçekleştirildi. Bu bilgileri toplamak için atmosferdeki auroraları inceleyen Nasa, Jüpiter atmosferinin yapısı, gezegenin oluşumu ve manyetosfer hakkında araştırmalar yapmak için bu geçişi gerçekleştirdiğini duyurdu. 

Nasa yetkilileri bu başarılı uçuşu Jüpiter'deki fırtınaların yeni görüntülerini yayınlayarak kutladı. Ancak yayınlanan görüntüler bu son uçuştan değil. Yapılan açıklamaya göre Juno'nun bu son dalışından topladığı görüntüler önümüzdeki hafta yayınlanacak. (Jüpiter'deki devasa fırtınalar için tıklayınız.)

Juno uzay aracı, 53 günde bir Jüpiter'e yaklaşıp tekrar uzaklaşıyor. Gezegenin güçlü çekim gücü ve atmosferindeki zararlı gazlardan etkilenmemesi için son derece tebirli davranan Nasa çalışanları, bir ara bu periyotları azaltmayı gündeme getirse de çekincelerden ötürü bu fikirden vazgeçildi. Bundan sonra da Juno'nun Jüpiter'e aynı periyotlarda yakınlaşması bekleniyor.

2011 yılında uzaya fırlatılan ve 1.1 milyar dolara mal olmuş uzay aracı Juno, Jüpiter'in atmosferi ve yapısını incelemek misyonuyla gönderildi. 4 Temmuz 2016'da gezegene ulaşan Juno, ayrıntılı incelemeler için yedi farklı cihazı bünyesinde barındırıyor. Şubat 2018'de sonlandırılacak olan görev süresince Juno'nun 32 kez daha Jüpiter'e uçuş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Etiketler: juno uzay aracı, uzay, jüpiter, atmosfer, nasa, gezegen, manyetosfer

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap