Jüpiter'deki Büyük Kırmızı Leke Nedir?


Teknonce > Astronomi > Jüpiter'deki Büyük Kırmızı Leke Nedir?
Jüpiter'deki Büyük Kırmızı Leke Nedir?

Eskiden beri Jüpiter fotoğraflarında gördüğümüz büyük kırmızı lekenin aslında ne olduğunu biliyor musunuz?

İlk defa 1664 yılında Robert Hooke tarafından farkedilip gözlemlenen ve bugün Büyük Kırmızı Leke olarak andığımız, uzaktan güzel ve başarılı bir ressamın elinden çıkmış bir desen gibi görünen şey aslında Jüpiter'de gerçekleşen devasa bir fırtına! Ama Jüpiter'deki kırmızı lekenin nasıl bir şey olduğunu anlayabilmeniz için kısaca Jüpiter'den bahsedelim.Güneş Sistemindeki En Büyük Gezegen

JüpiterGüneş sisteminde yer alan en büyük gezegendir. Ancak Jüpiter yapısı itibariyle dünyaya hiç mi hiç benzemez. Kütlesinin çoğunluğunu hidrojen ve helyumun oluşturduğu bu dev gezegen, aslında devasa bir gaz devidir.  Dünya'nın bir tane uydusu varken Jüpiter'in bilinen 67 adet doğal uydusu bulunmaktadır.  Güneş sisteminin en büyük gezegeni olmasına karşın kendi etrafında dönüş süresi en kısa olan gezegendir.  Bununla birlikte Güneş sistemindeki en güçlü manyetik alana sahip gezegen de Jüpiter'dir.

Bünyesinde bu kadar gaz barındıran Jüpiter'de de hava olayları görülmektedir. Kendine has atmosferi ise bu gaz gezegendeki hava olaylarını insanlar için etkileyici kılmaktadır. Jüpiter'in üzerinde gördüğümüz meşhur kırmızı leke de atmosferde yaşanan bir hava olayıdır. Şaşırtıcı olan ise bu hava olayının kapladığı toplam alan yaklaşık dört Dünya büyüklüğündedir. Şaşırtıcı bir diğer bilgi ise Jüpiter'in atmosferinde patlayan bu fırtınanın en az 340 yıldır devam ettiği düşünülülüyor. (Yukarıdaki görsel NASA'nın Hubble Uzay teleskobundan elde ettiği görüntülerdendir.Lekeyi sağ alt tarafta görebilirsiniz.)

Gezegenin ekvatorunun 22° güneyinde yer alan bu devasa fırtına Jüpiter gibi gaz devlerinde rastlanabilecek bir hava olayıdır ve son yıllardaki çalışmalara göre de etkisi yavaş yavaş dinmekte, yani kırmızı leke küçülmektedir.

Etiketler: Jüpiter, Nasa, jüpiter'deki kırmızı leke, jüpiter'deki büyük kırmızı leke nedir?

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap