Jüpiter'deki Buzdan Bulutlar Görüntülendi


Teknonce > Astronomi > Jüpiter'deki Buzdan Bulutlar Görüntülendi
Jüpiter'deki Buzdan Bulutlar Görüntülendi

Juno uzay aracının gönderdiği son fotoğraflar Jüpiter'in etkileyici yapısını bir kere daha ortaya koydu. Jüpiter'in atmosferindeki bazı bulutlar buz tutmuş durumda.

Eskiden beri Jüpiter'in fotoğraflarına bakıldığında girdap gibi fırtınalar görürdük. Ancak Juno'nun gönderdiği son fotoğraflar, Jüpiter'in atmosferinin devasa fırtınalar ve hareket eden bulutlardan ibaret olmadığını gösterdi.    

Juno'nun gönderdiği fotoğraflar üzerinde çalışan uzmanlar, Jüpiter'in atmosferinde 50 mil (80 kilometre) yükseklikte bulunan bulutların, çok yüksekte olmaları sebebiyle çok soğuk olduklarını ve çoğunun buz tuttuklarını keşfettiler. San Antonio Güneybatı Araştırmaları Enstitüsü'nden Juno baş araştırmacısı Scott Bolton 25 Mayıs Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında "Jüpiter'de kar yağıyor ve nasıl olduğunu görebiliyoruz" dedi. Bolton bu karın muhtemelen amonyaklı olduğunu belirtirken, bu kara su buzunun da karışmış olabileceğini ve çalışmaların da bu yönde devam ettiğini ekliyor. Ayrıca gökyüzünden düşen donmuş parçacıklar kar olarak söylense de bunların dolu şeklinde yağıyor olma ihtimali de araştırma çerçevesinde değerlendiriliyor.

1.1 milyar dolarlık Juno misyonu Ağustos 2011'de başlatıldı ve 4 Temmuz 2016'da uzay aracı Jüpiter'in yörüngesine girdi. Uzay aracının ana görevi, Jupiter'in yapısını, yapısındaki bileşimleri, yerçekimini ve manyetik alanlarını incelemek. Bilim insanları bu dev gezegenle ilgili birçok soru işareti olduğunu ve astronomi çalışmalarının devam etmesi için bu soruların cevaplanması gerektiğinin altını çiziyorlar. 

Juno, yaklaşık 53 günde bir Jüpiter'in atmosferine yakın uçuşlar gerçekleştirip şimdiye kadar elde edilememiş görüntü ve verileri Dünya'ya iletiyor. Yeni fotoğraflar, Juno'nun 19 Mayıs'taki yakınlaşması sırasında çekildi. Fotoğraflar üzerine çalışmalar ise her geçen gün bizlere yeni veriler sağlıyor. 

Cassini Satürn'de gerçekleştirdiği başarılı görevlerin ardından büyük finale yaklaşırken, astronomi camiasında yeni gündem Juno olacak gibi görünüyor. Cassini henüz görevini tamamlamadan Juno ardarda Jüpiter'den şaşırtıcı birçok veri iletti. Çalışmalar neredeyse daha yeni başlamışken bu kadar çok verinin elde edilmesi, ilerleyen yıllardaki Jüpiter çalışmalarında birçok verinin elde edileceğini şimdiden gösteriyor.

Etiketler: jüpiter bulutlar, juno uzay aracı, cassini, astronomi, jüpiter fotoğrafları, jüpiterin atmosferi, jüpiterde kar yağıyor, jüpiterin yapısı, satürn,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap